Pełna elektryfikacja w naszym zasięgu - i to za przystępną cenę

/contentassets/22007b4280044f20a0352c8e63dfad4e/ui4_2019_race-to-electrification_770x380_logo.jpg

Pełna elektryfikacja w naszym zasięgu - i to za przystępną cenę

12 czerwca 2019
Nowy raport Sweco analizuje wpływ elektryfikacji na europejskich konsumentów. Raport stwierdza, że elektryfikacja jest jednym z naszych najlepszych narzędzi do łagodzenia zmian klimatu przy ograniczonych kosztach dla konsumenta.

Elektryfikacja transportu i przemysłu jest kluczowym elementem osiągnięcia celu ograniczenia wzrostu temperatury do 1,5 °C, określonego w Porozumieniu Paryskim. Część kosztów będzie musiał niestety ponieść użytkownik końcowy, czyli konsument. Jednak w długim okresie wzrosną one tylko nieznacznie. Elektryfikacja wysyłki dżinsów, które do tej pory kosztowały 55 euro zwiększy ich cenę o 30 centów. Ceny biletów na międzynarodowe loty bez emisji dwutlenku węgla wzrosną o 35–70 euro w przypadku lotu o długości 6500 km w klasie ekonomicznej.

„Koszt elektryfikacji jest znacznie niższy niż koszt niepodejmowania działań w celu zmniejszenia emisji zanieczyszczeń. Ostatnie badania opublikowane w Nature, międzynarodowym czasopiśmie naukowym, wykazały, że ograniczając wzrost średniej globalnej temperatury do 1,5°C zamiast do 2°C, możemy zaoszczędzić 18 bilionów euro” - mówi Eirik Hordnes, Specjalista w projektowaniu infrastruktury dla e-mobilności i energii w Sweco.

Aby zmierzyć, które kraje są najbardziej zaawansowane pod względem elektryfikacji, eksperci Sweco wprowadzili nową miarę zwaną „E-day”. Jest to dzień roku, w którym teoretycznie wykorzystano ilość energii, równą ilości energii elektrycznej, jaką kraj może wygenerować w ciągu roku. Cała energia zużywana na pozostałą część roku musi być dostarczana z innych źródeł, takich jak węgiel, gaz, ropa i biopaliwa.

Dla Norwegii „E-day” ma miejsce 7 lipca . W Wielkiej Brytanii „E-day” występuje dużo szybciej, bo już 12 marca .

„Mamy nadzieję, że szybki rozwój Norwegii w obszarze elektryfikacji może być inspiracją dla innych krajów. Chociaż elektryczność jest najszybciej rozwijającym się środkiem wykorzystywania energii, tempo rozwoju elektryfikacji na poziomie globalnym rośnie zbyt wolno”.

O Urban Insight

Urban Insight opiera się na serii raportów  napisanych przez ekspertów Sweco na temat różnych aspektów rozwoju miast z perspektywy jego mieszkańców. Przeczytaj raport tutaj.

Budynki biurowe w Oslo, Norwegia

Aby uzyskać dodatkowe informacje, prosimy o kontakt z:

Johnny Nylund,, +46 (0) 73 773 5189, johnny.nylund@sweco.se