Redefiniujemy przestrzenie miejskie - na pierwszym miejscu stawiamy ludzi

/contentassets/1248cddbf1174a2c88235233759b69cc/ui1-770.jpg

Redefiniujemy przestrzenie miejskie - na pierwszym miejscu stawiamy ludzi

17 maja 2021
Według Europejskiej Agencji Środowiska ponad 70 procent ludzi w europejskich miastach oddycha zanieczyszczonym powietrzem, a jak stwierdza Światowa Organizacja Zdrowia: 1 milion zgonów rocznie w Europie ma miejsce z powodu braku aktywności fizycznej. Kluczem do zdrowszego, bardziej produktywnego i ekologicznego, a mniej zanieczyszczonego miasta może być nowa strategia planowania i projektowania oparta na idei wspólnej prędkości w przestrzeni miejskiej.

Pandemia ukazała nam nowe perspektywy i ujawniła wady obecnego planowania przestrzeni publicznej oraz układu ulic, ponieważ zakłóciła zachowanie ludzi związanych z podróżowaniem, zmuszając nas do pracy z domu, pokonywania krótszych odległości i odkrywania miasta na bardziej lokalną skalę.

Jednocześnie oczekuje się, że do 2050 r. około 70 procent światowej populacji, czyli aż 7 miliardów ludzi, będzie mieszkać w miastach. Z uwagi na zanieczyszczenie powietrza powodujące szkody dla zdrowia ludzkiego i ekosystemów, duża część populacji nie będzie żyła w zdrowym środowisku.

 

W nowym raporcie Sweco przewiduje: bliskość, zagęszczenie, wspólną prędkość jako ścieżki do przekształcania ulic w inkubatory zdrowia i dobrego samopoczucia.

"Podstawowa strategia ulic jako inkubatorów zdrowia, polega na traktowaniu różnych środków transportu w mieście, od jazdy samochodem po chodzenie, na równi w strategii planowania i projektowania, którą nazywamy wspólną prędkością” - mówi David Lindelöw, Planista transportu w Sweco (Göteborg, Szwecja) i jeden z Autorów raportu.

Raport promuje bliskość miejskich udogodnień i usług wraz z koncepcją mobilności, która ułatwia zróżnicowanie środków transportu, aby dotrzeć do celu w tym samym czasie. Jednym z przykładów jest koncepcja 15-minutowego miasta oparta na założeniu, że obywatele powinni mieć możliwość chodzenia do szkoły, spędzania wolnego czasu, pracy i robienia zakupów w odległości spaceru lub jazdy rowerem od swoich domów.

Którędy teraz? Zdrowe rozwiązania dla naszych ulic i miast - dzielenie się prędkością, przestrzenią uliczną i przyszłością nadającą się do życia” to pierwszy z serii raportów Urban Insight firmy Sweco na temat zdrowia i dobrego samopoczucia w miastach, w których eksperci podają konkretne pomysły, rozwiązania i odkrycia naukowe potrzebne do planowania i projektowania bezpiecznych oraz odpornych na zmiany klimatu przyszłych środowisk miejskich.

Link do raportu: tutaj

 

O Urban Insight
Urban Insight jest długoterminową inicjatywą, która dostarcza, w formie raportów, spostrzeżeń na temat zrównoważonego rozwoju miast, widzianego z perspektywy obywatela. Raporty napisan przez ekspertów Sweco oparte są na faktach i badaniach. Inicjatywa ta zwraca uwagę społeczeństwom i decydentom na fakty potrzebne do zrozumienia i sprostania obecnym oraz przyszłym wyzwaniom.

Dowiedz się więcej odwiedzając naszą stronę internetową: swecourbaninsight.com.

Aby uzyskać dodatkowe informacje, prosimy o kontakt:

  • Johnny Nylund, Head of Public Relations, +46 (0)73 773 5189, nylund@sweco.se
  • Piotr Szymczak, Director Business Unit Consulting, +48 (0)601 935 677, szymczak@sweco.pl

fot. główne: Helheden | Aarstiderne Architects część Sweco Denmark

 

Sweco planuje i projektuje społeczności oraz miasta przyszłości. Rezultaty naszej pracy to ekologiczne budynki, efektywna infrastruktura i dostęp do energii i czystej wody. W Europie zatrudniamy 17 500 pracowników, oferując Klientom profesjonalną wiedzę i umiejętności przy realizacji każdego projektu. Co roku jesteśmy zaangażowani w inwestycje w 70 krajach na całym świecie. Sweco to wiodąca, europejska firma doradcza z branży architektonicznej i inżynieryjnej, osiągająca obroty na poziomie ok. 21 mld SEK (2 mld EUR), notowana na giełdzie NASDAQ w Sztokholmie. www.swecogroup.com.