Sweco Inwestorem Zastępczym przy modernizacji Hali Arena w Poznaniu

/contentassets/73ffe4cf923d4014a46027568b40e6b2/2.jpg

Sweco Inwestorem Zastępczym przy modernizacji Hali Arena w Poznaniu

14 maja 2020
Sweco Consulting sp. z o.o. podpisało umowę z Międzynarodowymi Targami Poznańskimi sp. z o.o. na pełnienie funkcji Inwestora Zastępczego przy realizacji inwestycji pn. Modernizacja i przebudowa Hali Widowiskowo-Sportowej Arena w Poznaniu.

Wybudowana w 1974 roku, według projektu zespołu pod nadzorem Jerzego Turzenickiego, Hala Arena położona jest w samym centrum Poznania, zaledwie 3,4 km od Starego Rynku i 1,2 km od Międzynarodowych Targów Poznańskich. To tutaj koncertowały takie gwiazdy muzyki jak Iron Maiden, Joe Cocker, Leonard Cohen, Shakin Stevens, Boney M, Backstreet Boys, Ray Charles, Perfect, Hey, Kult, Dżem, a na parkiecie zmagali się zawodnicy i zawodniczki w ramach: Pucharu Polski w Siatkówce Mężczyzn i Kobiet, Mistrzostwa Europy w Koszykówce Mężczyzn, Ligi Światowej w Siatkówce, Mistrzostwa Świata w zapasach, i wielu innych dyscyplin.

Niestety z biegiem lat stan areny był coraz gorszy, dlatego pod koniec 2019 roku obecny operator obiektu Międzynarodowe Targi Poznańskie przedstawiły projekt jej renowacji, którego autorem jest firma CDF Architekci. Zakłada on usunięcie wszystkich elementów i instalacji budynku poza główną konstrukcją nośną oraz pozostawienie niemal w niezmienionej formie wyglądu elewacji i dachu budynku. Całkowicie przebudowane zostanie jej wnętrze, które spełniać będzie wymagania, jakie stawia się dziś nowoczesnym obiektom widowiskowo-sportowym. Zostanie dobudowana kondygnacja podziemna z płyta główną boiska obniżoną o niemal 6m w porównaniu do stanu istniejącego wraz z nowym wejściem głównym do hali. Nowe, częściowo mobilne trybuny ułożone równolegle do boiska, które w razie konieczności mogą być złożone, pomieszczą ponad 6300 osób, a na wydarzenia koncertowe pojemność Areny wzrośnie do 9000. W obiekcie znajdą się też szatnie, garderoby, sale konferencyjne, food court oraz restauracja z tarasem, która będzie czynna nie tylko podczas wydarzeń organizowanych w hali. W ramach inwestycji zakładana jest także przebudowa otoczenia, w tym Placu Olimpijskiego znajdującego się przed obiektem, w tym stworzenie nowej strefy wejściowej dla publiczności.

Sweco w ramach umowy pełnić będzie funkcje Inwestora Zastępczego, które w szczególności polegać będzie na: pełnieniu funkcji inspektora nadzoru inwestorskiego, koordynowaniu i organizacji prac, kontroli i nadzorze nad ich realizacją wraz z uzyskaniem decyzji o pozwoleniu na użytkowanie obiektu. Ponadto Sweco odpowiedzialne będzie za przygotowania i przeprowadzenie podstępowania przetargowego na wybór Generalnego Wykonawcy.

Umowa zakłada termin ukończenia inwestycji do końca 2021 roku.