Warszawski biurowiec Bobrowiecka 8 z Certyfikatem BREEAM „Excellent”

/contentassets/bb741ed37c77461db8a68c13000d3f8e/spectra-breeam-1.jpg

Warszawski biurowiec Bobrowiecka 8 z Certyfikatem BREEAM „Excellent”

5 czerwca 2020
Biurowiec Bobrowiecka 8, za certyfikację którego odpowiedzialne było Sweco Consulting, otrzymał Certyfikat BREEAM Final na poziomie „Excellent”. Certyfikacja została przyznana w pełnej wersji „Fully Fitted” z wynikiem 72,4%. Uzyskana nota przewyższa otrzymany w 2016 r. precertyfikat BREEAM Interim „Very Good”.

Biurowiec Bobrowiecka 8 cechuje ponadczasowa architektura i zaawansowane rozwiązania technologiczne, które gwarantują najwyższy komfort pracy. Inwestycja to 25 000 m2 powierzchni biurowo-usługowej klasy A, której komercjalizacja przekroczyła poziom 96,5%. Budynek powstał zgodnie z zasadami zrównoważonego rozwoju, a poza Certyfikatem BREEAM wyróżnia go systemem modelowania BIM wykorzystany przy jego realizacji. W biurowcu, który stanowi wzorowy przykład myślenia o ekologii, zastosowano wiele rozwiązań proekologicznych. Jednym z nich jest oszczędzający energię i obniżający koszty wspólne system VRV odzyskujący ciepło z serwerowni do podgrzewania wody użytkowej wykluczając konieczność użycia ciepła miejskiego do podgrzania wody. Dodatkowo zastosowano baterie umywalkowe na podczerwień ograniczające zużycie wody, zamontowano rozwiązania przyjazne cyklistom w postaci stojaków rowerowych oraz szatni z prysznicami dla rowerzystów. Natomiast w pobliżu inwestycji została zainstalowana stacja ładowania pojazdów elektrycznych – EVBox z linii businessline o mocy 22kW.

Przy realizacji biurowca wykorzystano przemyślaną koncepcję integracji architektury z zielenią, za której wprowadzaniem do otoczenia budynku przemawia mnogość́ zalet zarówno dla obiektu, środowiska, jak i jego użytkowników. Zieleń występuje wokół inwestycji oraz na wewnętrznych dziedzińcach budynku, które pełnią także funkcję Ogrodu Sztuki. Roślinność znajdująca się na terenie Bobrowieckiej 8 to wysokie brzozy, krzewy oraz niskopienna zieleń.

"Tylko nieliczne i wyjątkowe budynki uzyskują wyższą ocenę BREEAM niż przyznano na etapie projektu. Warto podkreślić, że Certyfikat obejmuje również powierzchnie najmu, co dodatkowo potwierdza wysokie zaangażowanie Inwestora i kompleksowe podejście do tematu ekologicznego budownictwa." - Edyta Chromiec, Assessor BREEAM Interantional New Construction, Sweco Consulting. 

„Uzyskanie końcowego Certyfikatu z wyższą oceną potwierdza najwyższy standard Bobrowieckiej 8, która jest biurowcem zrównoważonym, gwarantującym swoim użytkownikom lepsze warunki do życia i pracy. Już na etapie projektowania zależało nam, aby budynek spełniał wymagania BREEAM, co potwierdził precertyfikat. Ciężko pracowaliśmy nad uzyskaniem wyższej noty w ocenie końcowej, co pozytywnie wyróżnia budynek na tle innych z certyfikowanych biurowców” – mówi Dariusz Sokołowski, Prezes Zarządu Spectra Development.

Bobrowiecka 8 to najmłodszy budynek z trzech projektów wchodzących w skład zespołu urbanistycznego przy ulicy Bobrowieckiej. Poza biurowcem tworzą go sąsiadujące budynki - biurowiec Bobrowiecka 6 i apartamentowiec Bobrowiecka 10. Całość tworzy spójny kompleks zaprojektowany przez pracownię JEMS Architekci. Deweloperem inwestycji jest Spectra Development.