0 of 0 dla ""

Relacja z debaty “Nauka i polityka dla klimatu” na Uniwersytecie im. Adama Mickiewicza w Poznaniu

Opublikowano: 25/04/2024

W Collegium Minus na Uniwersytecie im. Adama Mickiewicza w Poznaniu odbyła się 22 kwietnia br. debata: “Nauka i polityka dla klimatu” z udziałem prof. Szymona Malinowskiego (Uniwersytet Warszawski, Fundacja Edukacji Klimatycznej) i dr Joanny Maćkowiak-Pandery (Forum Energii). Spotkanie skupiło się na powiązaniach między różnymi dyscyplinami nauki a politykami klimatycznymi. Wydarzenie to inaugurowało rozpoczęcie działalności AMU Research Centre for Energy and Environmental Challenges.

Relacja z debaty "Nauka i polityka dla klimatu" na Uniwersytecie im. Adama Mickiewicza w Poznaniu

fot. Adam Perz

Podczas debaty poruszono wiele wątków związanych ze zmianą klimatu i transformacją energetyczną, a także możliwością zaangażowania się świata naukowego w debatę publiczną i komunikowanie społeczeństwu zachodzących zmian, ich konsekwencji i sposobów radzenia sobie z nimi.

Dyskutowano m.in. na temat konieczności zmiany nie tylko metod pozyskiwania przez nas energii, ale i wymaganych zmian w systemie społeczno-gospodarczym w ogóle – przyjęte do tej pory polityki klimatyczne opierają się na założeniu utrzymania ciągłego wzrostu gospodarczego, co z punktu widzenia poziomu eksploatacji zasobów Ziemi (obecnego i przewidywanego) może okazać się niemożliwe bez przekroczenia tzw. granic planetarnych oraz wypchnięcia systemu klimatycznego i przyrodniczego poza bezpieczne progi.

Zwrócono także uwagę na skomplikowany charakter oceny podejmowanych działań mających na celu zmniejszanie emisji – przykładowo choć spalanie metanu wiąże się ze spadkiem emisji w stosunku do spalania węgla, to wystarczy, że ok. 4% tego metanu na drodze od wydobycia do urządzeń końcowych ulotni się do atmosfery, aby zniwelować tę korzyść.

Więcej o wydarzeniu można przeczytać na stronie Życia Uniwersyteckiego.

„Jako Sweco często bierzemy udział w tworzeniu zarówno dokumentów strategicznych i planistycznych w różnych skalach przestrzennych, jak i koncepcji konkretnych rozwiązań, stąd nasze zainteresowanie i udział w tym wydarzeniu. Mieliśmy okazję poznać różne perspektywy specjalistów wielu dziedzin na konsekwencje globalnego ocieplenia, jak i przyjęte modele transformacji energetycznej. Była to bardzo ciekawa dyskusja” – mówi dr Adam Perz, Konsultant ds. środowiska w Sweco Polska.

W Sweco angażujemy się zarówno w działania związane z weryfikacją klimatyczną przedsięwzięć infrastrukturalnych (tzw. climate proofing), jak i obliczeniem śladu węglowego budynków czy tworzeniem planów adaptacji do zmian klimatu. Zapraszamy do kontaktu.

Osoby do kontaktu

Marcin Gawroński

Marcin Gawroński

Dyrektor Działu BUDOWNICTWA EKOLOGICZNEGO

Adam Perz

Konsultant ds. środowiskowych
Share via
Copy link