Wiosenna i jesienna migracja nietoperzy przez przełęcze Karkonoszy okiem Moniki Jaworskiej
Opublikowano: 15/03/2023
Na początku marca tego roku, w ramach seminarium Zakładu Ekologii Behawioralnej Uniwersytetu Wrocławskiego, nasza koleżanka, Monika Jaworska, wygłosiła wykład poświęcony tematowi swojej pracy doktorskiej pt. „Wiosenna i jesienna migracja nietoperzy przez przełęcze Karkonoszy”. Monika swoje badania prowadziła w Zakładzie Ekologii Behawioralnej na Uniwersytecie Wrocławskim, a ich celem było:
- sprawdzenie, czy nietoperze w czasie swoich migracji wykorzystują przełęcze górskie w Karkonoszach,
- określenie składu gatunkowego chiropterofauny Karkonoszy,
- określenie fenologii ich wędrówek.
Migracja nietoperzy a inwentaryzacje przyrodnicze poprzedzające inwestycje
Uzyskane wyniki poszerzą wiedzę o słabo opisanym aspekcie biologii nietoperzy w zakresie ich migracji, a także mogą mieć znaczenie w podejmowaniu działań ochronnych względem migrujących (i nie tylko) gatunków nietoperzy. Wiedzę tę można będzie również wykorzystywać w przyszłości, podczas wykonywania/planowania inwentaryzacji przyrodniczych poprzedzających realizację różnego rodzaju inwestycji.
W swoich badaniach wykorzystałam jedną z najbardziej powszechnych i efektywnych metod monitoringu aktywności nietoperzy, wykorzystywaną także w inwentaryzacjach przyrodniczych tj. rejestrację aktywności wokalnej nietoperzy za pomocą rejestratorów ultradźwiękowych. | Monika Jaworska, Specjalista ds. zarządzania środowiskiem, Sweco Polska
Zebrane dane zostały poddane analizie akustycznej, dzięki której możliwe było określenie składu gatunkowego chiropterofauny w Karkonoszach oraz określenie kierunkowości przelotu nietoperzy.
Gdzie mieszkają nietoperze?
Nietoperze są ciekawą grupą zwierząt orientującą się w przestrzeni za pomocą echolokacji. Te latające ssaki, dzięki swoim przystosowaniom, mogą zajmować różne typy siedlisk. Zimą są to głównie jaskinie, natomiast latem jako schronienia wykorzystują inne miejsca, takie jak strychy i szczeliny w budynkach, dziuple drzew, a nawet odstającą korę drzewa. Często w niepozornie wyglądającym suchym drzewie możemy odnaleźć kolonie nietoperzy liczącą nawet kilkaset osobników.
Biorąc pod uwagę miejsca występowania tej grupy zwierząt oraz ich ochronę ważne jest, aby wykonywane inwentaryzacje przyrodnicze, pod szeroko pojęte inwestycje, przeprowadzać w sposób umożliwiający jak najdokładniejsze określenie składu gatunkowego chiropterofauny na danym obszarze. Takie podejście pozwoli na określenie odpowiednich działań łagodzących w trakcie trwania inwestycji, jak również na zaplanowanie odpowiednich działań kompensacyjnych dla tych małych latających ssaków.
O Autorze
Monika Jaworska na co dzień pracuje w Zespole Środowiskowym Sweco Polska, jest odpowiedzialna przede wszystkim za nadzór przyrodniczy nad realizacją inwestycji, uczestniczyła także m.in. w opracowaniu koncepcji poprawy stosunków wodnych w rezerwacie “Uroczysko Wrzosy”.
W Sweco cieszymy się z sukcesów i rozwoju naszych pracowników, dlatego gratulujemy Monice i trzymamy kciuki za dalsze sukcesy, zarówno te naukowe, jak i zawodowe. Mamy nadzieję, że wyniki pracy doktorskiej, jak i doświadczenie Moniki, przyczyni się do wzrostu możliwości łagodzenia oddziaływań na chiropterofaunę, a tym samym dobry stan środowiska przyrodniczego.