Sweco opracuje koncepcję trzeciego mostu w Toruniu
Opublikowano: 26/10/2023
Sweco Polska podpisało z Miejskim Zarządem Dróg w Toruniu umowę na wykonanie studium techniczno – ekonomiczno – środowiskowego oraz koncepcji mostu przez Wisłę wraz z układem drogowym budowy Zachodniej Przeprawy Mostowej w Toruniu. Budowa trzeciego mostu drogowego znacząco ułatwi dostęp do miasta, poprawi infrastrukturę drogową i zapewni nowe połączenia z innymi regionami.
Bardzo dziękuję za powierzenie tak istotnej inwestycji w ręce projektantów Sweco. Czujemy się zaszczyceni. Będziemy starać się stanąć na wysokości zadania i doprowadzić do szczęśliwego finału tej umowy. Deklaruję tutaj, że ja będę traktował ten projekt, jako szczególnie istotny z punktu widzenia terminowości oraz skuteczności wykonania – mówi Maciej Olejarczyk, dyrektor krakowskiego Biura Projektowego Sweco Polska.
Projekt ten obejmuje budowę ok. 4,5 km nowej trasy, w tym 1,5 km mostu wraz z estakadami dojazdowymi oraz ciągi pieszo-rowerowe. Most połączy się z ważnymi drogami krajowymi nr 80, 10 i 15. Jest to ambitna inwestycja, która wymaga uwzględnienia obszarów Natura 2000, terenów ochronnych ujęcia wody „Mała Nieszawka” i terenów zalewowych.
Jak mówi Rafał Jagielczuk, Kierownik Zespołu Mostowego oraz Kierownik Projektu Sweco Polska: Przechodzimy m.in. przez obszary Natura 2000 , a wymagania dotyczące wykonywania inwestycji na takich obszarach powodują, że obiekt będzie miał postać taką, na jaką nam RDOŚ pozwoli. Kolejne warunki narzuci nam RZGW. To są też tereny zalewowe, dlatego musimy zaproponować w tym miejscu estakadę. Chcielibyśmy zaprezentować jakieś spektakularne albo dosyć atrakcyjne rozwiązanie. Natomiast finalne rozwiązanie powstanie w wyniku kompromisu między projektantem a zamawiającym w sprawach technicznych oraz uwarunkowaniami finansowymi, które zostaną nam narzucone.
Zakres zadań Sweco Polska
- Prace przygotowawcze;
- Studium Techniczno-Ekonomiczno-Środowiskowe (STEŚ);
- Koncepcję mostu przez Wisłę (KM);
- Studium wykonalności inwestycji (SW);
- Materiały do decyzji o środowiskowych uwarunkowaniach zgody na realizację przedsięwzięcia (DŚU) wraz z jej uzyskaniem.
Wstępny harmonogram prac:
- Podpisanie umowy – 23 października 2023 r.;
- Przygotowanie materiałów, prognoza i analiza ruchu – grudzień 2023 r.;
- Studium Techniczno-Ekonomiczno-Środowiskowe (STEŚ) – lipiec 2024r.;
- Studium wykonalności (SW) – luty 2025 r.;
- Materiały i uzyskanie decyzji o środowiskowych uwarunkowaniach (DŚU) – lipiec 2025 r.
Czas na przygotowanie dokumentacji to 21 miesięcy od daty podpisania umowy. Wartość umowy to ponad 2,9 mln zł (brutto).