0 of 0 dla ""

Nowy raport: Ekologiczna transformacja Europy w kierunku odpornego sektora przemysłu

Opublikowano: 23/05/2024

Pod wpływem zielonej transformacji trwa szybka zmiana we wszystkich branżach, a każdy sektor wprowadza wiele innowacyjnych rozwiązań. Sektor przemysłowy, odpowiedzialny za 25–30% światowych emisji CO2, ma kluczową rolę do odegrania w zielonej transformacji.

Pod wpływem zielonej transformacji trwa szybka zmiana we wszystkich branżach, a każdy sektor wprowadza wiele innowacyjnych rozwiązań. Sektor przemysłowy, odpowiedzialny za 25–30% światowych emisji CO2, ma kluczową rolę do odegrania w zielonej transformacji.

W ciągu ostatniej dekady sektor przemysłowy przekształcił się z mało aktywnych podmiotów w kluczowych uczestników zielonej transformacji, którą najlepiej można opisać jako wyścig w kierunku zerowej emisji netto. Nikt nie chce pozostać w tyle, ani firmy, ani kraje.

Istnieje wiele powodów, dla których dzieje się to właśnie teraz. Wyższe ceny emisji, nowe inwestycje, nowe regulacje i większy popyt na produkty ekologiczne ze strony klientów końcowych, zwłaszcza w sektorze stalowym, a to tylko niektóre z tych powodów.

Oczekuje się, że w ciągu najbliższych trzech dekad popyt na produkty przemysłowe znacznie wzrośnie – stal o 30%, cement i amoniak o 40% oraz aluminium o 80%. Przedsiębiorstwa działające w tych trudnych do ograniczenia emisji branżach, muszą teraz zaspokajać ten popyt w sposób zrównoważony.

„Potrzebne jest środowisko regulacyjne, które pozwoli nam szybko zwiększyć skalę transformacji energetycznej. Właśnie temu służy akt UE w sprawie przemysłu neutralnego emisyjnie” – powiedziała Ursula von der Leyen, przewodnicząca Komisji Europejskiej w związku z prezentacją ustawy w marcu 2023 r.

Rzeczywiście, spieszymy się. Jednak gdy wszystko musi być zrobione szybko, wzrasta również ryzyko spowodowane zbyt szybkim działaniem. Tak szybko, że nie wszystko i nie wszyscy są w stanie nadążyć. Tak szybko, że wszystkie aspekty transformacji nie są brane pod uwagę.

Postęp technologiczny nabiera tempa. Powstają innowacyjne koncepcje biznesowe i modele współpracy, pojawiają się nowe technologie neutralne emisyjnie. Elektryfikacja, obieg zamknięty, symbioza przemysłowa, rozwiązania w zakresie energii odnawialnej, baterie, wodór, wychwytywanie, wykorzystywanie i magazynowanie dwutlenku węgla, magazynowanie energii, technologie power-to-x, elektropaliwa, inteligentna produkcja z wykorzystaniem czujników, maszyn połączonych, AI i analizy danych… to tylko kilka z wielu przykładów szeregu nowych, obiecujących technologii i rozwiązań, które mogą pomóc nam w osiągnięciu przyszłości wolnej od paliw kopalnych.

„Redukcja emisji gazów cieplarnianych leży u podstaw zielonej transformacji, ale podobnie jak w przypadku serca, nie będzie działać bez reszty ciała. Transformacja musi obejmować wspieranie bioróżnorodności i wzmacnianie pozycji lokalnych społeczności. W przeciwnym razie transformacja, o ile w ogóle dojdzie do skutku, nie będzie ani zielona, ani sprawiedliwa. Przechodzące zieloną transformację branże muszą zatem zrozumieć, że to one tworzą nowe społeczeństwo. Zasada jest ta sama, co w przypadku firm deweloperskich, które niegdyś zrozumiały, że nie tylko wznoszą budynki, ale także rozwijają miasta. Taką samą zmianę myślenia obserwujemy obecnie w sektorach przemysłowych.” – mówi Andreas Gyllenhammar, Dyrektor ds. Zrównoważonego rozwoju, Grupa Sweco.

Aktualnie w Polsce coraz większą uwagę przykłada się do potencjału wykorzystania wodoru jako nośnika energii, szczególnie w kontekście transformacji energetycznej i dążenia do neutralności klimatycznej.

„Wodór, jako element zrównoważonego rozwoju, może odgrywać kluczową rolę w magazynowaniu energii oraz w elektromobilności, co jest odpowiedzią na zmienną produkcję energii odnawialnej. Niestety, ze względu na niewielką dostępność infrastruktury wodorowej, takiej jak stacje tankowania czy sieci dystrybucji, Polska nie jest jeszcze w pełni przygotowana do wykorzystania pełnego potencjału tego pierwiastka. Brak odpowiedniej infrastruktury może prowadzić do utraty szansy na rozwój nowoczesnych technologii i ograniczenia zależności od paliw kopalnych. Podczas planowania infrastruktury związanej z wodorem musi być brany pod uwagę przyszły rozwój i innowacje. Tylko w ten sposób zapewniona zostanie jej długotrwała wydajność i niezawodność w dynamicznie zmieniających się warunkach technologicznych i środowiskowych” – mówi Monika Marek, Inżynier ds. Energetyki w Dziale Rozwoju Technologii Sweco w Polsce.

22 000 ekspertów Sweco posiada wymaganą wiedzę specjalistyczną w zakresie najnowszych technologii branżowych, znajomość strategii potrzebnych do pokonywania konfliktów interesów oraz skuteczność w przyspieszaniu procesów wydawania pozwoleń i przeprowadzaniu analiz wpływu – wszystkie te elementy są niezbędne do ułatwienia płynnej transformacji.

Nowy raport „Wyścig w kierunku zielonego i odpornego przemysłu”, przygotowany w ramach Urban Insight, inicjatywy Sweco na rzecz międzynarodowej wymiany wiedzy, opracowany został po to, aby ukazać najważniejsze przykłady, projekty i trendy w przemyśle, które odgrywają kluczową rolę w dążeniu do emisyjnej neutralności i budowaniu odporności.

Raport trendów Urban Inisght by Sweco: Wyścig w stronę zielonego i odpornego przemysłu

Osoba do kontaktu

Klaudia Moralewicz

Lider projektu Urban Insight w Polsce, Assessor BREEAM INC
Share via
Copy link