Modernizacja Zakładu Wodociągu Północnego – Etap II.B
Opublikowano: 09/05/2024
Zespół projektowy Sweco Polska przekazał firmie SEEN Technologie, pełniącej rolę Generalnego Wykonawcy, ostatnie elementy dokumentacji powykonawczej dotyczącej Modernizacji Zakładu Północnego MPWiK w Warszawie. Jest to doskonała okazja do podsumowania tego ważnego dla mieszkańców stolicy przedsięwzięcia, które już przyczyniło się do poprawy jakości oraz smaku wody.
W ramach kontraktu “Zaprojektuj i wybuduj”, pod nazwą “Zadanie III.9 – Modernizacja Zakładu Północnego – Etap II.B”, Sweco Polska zrealizowało kompleksowe prace projektowe. Inwestycja obejmowała m.in. budowę nowej linii technologicznej do ozonowania pośredniego i filtracji na filtrach węglowych w Stacji Uzdatniania Wody Zakładu Północnego w Wieliszewie, zarządzanej przez MPWiK w Warszawie S.A.
Pakiet usług projektowych Sweco Polska zawierał szeroki zakres prac: od koncepcji, poprzez inwentaryzację i projekt rozbiórek istniejących obiektów, aż po projekt budowlany z niezbędnymi pozwoleniami, projekty wykonawcze, nadzór autorski oraz projekty zamienne. Projektanci Sweco Polska zadbali również o szczegółowy Projekt Organizacji Wykonania Inwestycji (OWI), niezbędny dla prac na działającym Zakładzie, opracowali instrukcje eksploatacyjne, BHP i przeprowadzili szkolenia personelu.
„Wyzwaniem dla naszego Zespołu była konieczność ciągłego dostarczania wody dla mieszkańców przez SUW w trakcie prac oraz wdrożenie niestosowanego dotychczas przez MPWiK, w podobnych realizacjach, systemu wprowadzania ozonu do uzdatnianej wody, z wykorzystaniem inżektorów wytwarzających tzw. wodę ozonową i mieszaczy kanałowych zabudowanych wewnątrz komór ozonowania. Prace projektowe odbywały się pod presją czasu, spełniając wyzwania techniczne i organizacyjne” – mówi Andrzej Siarkiewicz, Starszy Projektant oraz Kierownik Projektu | Dział Woda, Odpady, Energia Sweco Polska.
Efekty projektu, w postaci wysokiej jakości wody i jej lepszego smaku, są już widoczne u mieszkańców północnych dzielnic Warszawy, m.in.: Białołęki, Bielan, Bemowa, Targówka, Pragi Północ oraz części Żoliborza.
W ramach dokumentacji technicznej zaprojektowano m.in.:
- nowy budynek przemysłowy ozonowania i filtracji,
- rozbudowę magazynu tlenu,
- modernizację instalacji dozowania ługu sodowego,
- zewnętrzny łącznik komunikacyjny,
- przebudowę głównych rurociągów uzdatnianej wody,
- nową infrastrukturę oraz modernizację kotłowni zakładowej.
Projekt został przygotowany przy wykorzystaniu technologii modelowania 3D – BIM.
Całkowita wartość inwestycji to ok. 113 mln zł netto. Termin zakończenia ostatnich usług projektowych to kwiecień 2024 roku.
Osoba do kontaktu
Małgorzata Bracha
Dyrektor Działu WODA, ODPADY, ENERGIA