Rozważne gospodarowanie wodą było ważnym aspektem projektowym. W budynku zaplanowano budowę zbiornika retencyjnego umożliwiającym nawadnianie zieleni wodą deszczową w systemie kropelkowym, wyposażonym w czujniki deszczu oraz strefowanym dla różnych grup roślin. Zastosowana zostanie także wodoszczelna armatura, wyposażona w elektrozawory sterowane czujnikiem obecności. Na placu wejściowym oraz na piętrach od +1 do +5 w przestrzeniach ogólnodostępnych przewidziano poidełka dla użytkowników z ujęciem filtrowanej wody pitnej.
fot. Elewacja północna budynku – zadaszone zewnętrzne stojaki rowerowe.
Lokalizacja budynku zapewnia bardzo dobry dostęp do transportu publicznego. Stojaki dla rowerów zaprojektowano zewnętrznie pod zadaszeniem przy wejściu do budynku oraz w garażu podziemnym wraz z odpowiednimi udogodnieniami – szafki, szatnia oraz prysznice. Aby ułatwić dostęp do garażu podziemnego została zaprojektowana specjalna winda dla rowerzystów. W budynku przewidziano również kilka miejsc parkingowych z możliwością ładowania samochodów elektrycznych.
fot. Stojaki dla rowerzystów w garażu podziemnym
Wykorzystanie odnawialnych źródeł energii. Na dachu budynku planuje się zainstalowanie paneli fotowoltaicznych o mocy 27,8kW oraz ogrzewanie i chłodzenie budynku przez system gruntowych pomp ciepła. Kontrola przegrzewania zostanie zapewniona przez zastosowanie rolet zewnętrznych na elewacji wschodniej, południowej i zachodniej oraz rolet wewnętrznych na elewacji północnej.
fot. Ogród i taras użytkowy na dachu
Przy projektowaniu budynku wykorzystano przemyślaną koncepcję integracji architektury z zielenią, za której wprowadzaniem do otoczenia budynku przemawia mnogość́ zalet zarówno dla obiektu, środowiska, jak i jego użytkowników. Zieleń występuje wokół inwestycji, na wewnętrznym dziedzińcu budynku oraz na użytkowym dachu, gdzie przewidziano przestrzeń na urban gardening, czyli własną uprawę roślin. Na fragmentach elewacji powstanie również zielona ściana oraz zamontowane zostaną budki dla ptaków i hotele dla owadów. Dla całości zaprojektowano też dyskretne, zgodne z certyfikacją, oświetlenie zewnętrzne.
fot. Wewnętrzny dziedziniec w budynku
Szczególną uwagę przy projektowaniu budynku poświęcono dostępności dla wszystkich użytkowników. Wśród planowanych udogodnień planuje się zastosować:
- system oznakowania drogi w punktach węzłowych, projektowanie systemu identyfikacji wizualnej (oznaczenia, piktogramy);
- zastosowanie pętli indukcyjnych w auli i salach wykładowych;
- umieszczenie tablic w języku Braille’a z informacją o przeznaczeniu sal;
- zastosowanie pasów kontrastowych wyróżniających kolorystyczne krawędzie stopni schodów otwartych i na klatkach schodowych;
- zastosowanie faktur i nawierzchni wspomagających osoby niedowidzące w poruszaniu się.
fot. Budynek z zewnątrz
Nowoprojektowany budynek służyć będzie wielu użytkownikom o różnych potrzebach. W związku z tym, proces projektowania wymagał bardzo szerokiego, zintegrowanego podejścia, a także wielu spotkań, na których ustalono potrzeby i wymagania użytkowników końcowych. Między innymi były to rozmowy przeprowadzone w ramach całego Kampusu dotyczące przeznaczenia pomieszczeń wewnątrz budynków, ich dostępności, proponowanych usług, a także wywiady ze studentami i doktorantami. Na etapie powykonawczym planowane jest także przeprowadzenie ankiety satysfakcji użytkowników z warunków, jakie panują w budynku oraz udogodnień i wyposażenia.