Projekt kompleksu biurowego we Frankfurcie nad Menem

Sweco Engineering, Sweco GmbH oraz pracownia architektoniczna Jo. Franzke Architekten GmbH współpracują przy projekcie kompleksu biurowego o powierzchni ponad 93 000 m2, składającego się z dwóch budynków 7-piętrowych oraz 2-piętrowego parkingu podziemnego. Inwestycja zlokalizowana jest we Frankfurcie nad Menem w Niemczech.

w skrócie

Zadanie:
Projekt budynku A i B biura wraz z kantyną oraz parkingiem podziemnym

Klient:
GC TU GmbH

Współpraca:
Sweco GmbH, Jo. Franzke Architekten GmbH

Rozpoczęcie projektu:
listopad 2016

Planowane zakończenie prac budowlanych:
2020

Programy używane do projektowania:
Programy do wizualizacji i obróbki rysunków: Revit, Navisworks, AutoCad
Program obliczeniowy: RFEM

o projekcie

Korzystna współpraca międzynarodowa

W zakres usług Sweco Engineering wchodzi pełny pakiet projektowy – od obliczeń po rysunki konstrukcyjne. Działamy również jako wsparcie dla Jo. Franzke Architekten przy tworzeniu modeli architektonicznych w 3D oraz wdrażaniu technologii BIM w pracowni Jo. Franzke Architekten.

Jak informuje Piotr Szczubełek, Projektant Konstrukcji Sweco Engineering – „Naszym zadaniem jest stworzenie modelu 3D na podstawie otrzymanej dokumentacji od architektów z pracowni Jo. Franzke Architekten. Model służy w pierwszej kolejności do wczesnego rozpoznania miejsca kolizji oraz luk w projekcie jak np. przy integracji/koordynacji działań pomiędzy poszczególnymi zespołami pracującymi przy projekcie. Rozpoznanie kolizji wykonuje się podczas audytu modelu, dzięki podłączeniu modeli 3D wszystkich branż: architektury, konstrukcji i instalacji. Wykonany model stanowi również podstawę do dalszych usług jak np. wizualizacji, wykonania przedmiarów czy też do wirtualnej rzeczywistości. Również jesteśmy na bieżąco w kontakcie z niemieckimi kolegami w biurze projektowym Sweco Gmbh. Dzięki temu korzystamy ze wspólnych doświadczeń projektowych, a także otrzymujemy niezbędne informacje na temat wymagań rynku niemieckiego.”

„Realizowanie projektów przy użyciu technologii BIM, modelowania 3D i nowoczesnego oprogramowania, stawia Sweco w gronie czołowych firm projektowych w kraju. Jesteśmy w stanie wykonać w zasadzie każdy projekt przy użyciu tej technologii, eliminując ryzyko kolizji i umożliwiając klientowi możliwość oceny wybranych przez Sweco rozwiązań technicznych za pomocą wglądu w model 3D, co daje dużą większą szansę na optymalizację kosztów inwestycji” - dodaje Grzegorz Rolski, Prezes Sweco Engineering.

Nowoczesne rozwiązania projektowe

Projektowany obiekt znajduje się w prestiżowej okolicy - niedaleko głównego dworca kolejowego we Frankfurcie. Nowy budynek powstanie w miejscu istniejącego budynku, z którego po zburzeniu zostaną fundament oraz ściany fundamentowe. Elementy te staną się „wanną” dla nowo projektowanej płyty fundamentowej oraz ścian.

Biurowiec oparty jest na otwartej komunikacji i promuje ideę aranżacji pomieszczeń biurowych indywidualnie dopasowanych do potrzeb najemcy. Struktura biurowa jest zaprojektowana zgodnie z nowoczesnymi trendami. Piony komunikacyjne i pomieszczenia pomocnicze zajmują możliwie jak najmniej przestrzeni biurowej oraz nie zakłócają całego układu. Miejsca pracy biurowej zostały zorientowane w kierunku przeszklonej elewacji umożliwiając najbardziej optymalny dostęp światła słonecznego.

Prestiż i funkcjonalność

"Budynki charakteryzują się spójnymi, rytmicznymi podziałami elewacji. Fasada jest częściowo zamknięta, zgodnie z koncepcją architektoniczną, zamknięte elementy fasady (parapety oraz pionowe pasy) pokryte zostały lekkimi panelami elewacyjnymi z blachy aluminiowej. Duża ilość przeszkleń nadaje elewacji charakter przejrzystości i świetnie koresponduje z otaczającym środowiskiem. Wejście budynku jest podkreślone zadaszeniem i prowadzi do kolejnych przestrzeni przez reprezentacyjny hol. W poziomie parteru zlokalizowano sale konferencyjne oraz restaurację. Z przestrzeni tych, przez przeszklone drzwi, można wyjść bezpośrednio na zielone tarasy" - mówi Monika Kowalczyk, Architekt Sweco Engineering.

Dwie kondygnacje podziemne tworzą parking, na który składa się ok. 850 miejsc postojowych dla samochodów osobowych oraz 365 miejsc postojowych dla rowerów, a także przestrzeń pomocnicza, zawierającą pomieszczenia magazynowe i techniczne.

Trudności pokonane

„Budynek znajduje się w miejscu gdzie występuje bardzo wysoki poziom wody gruntowej, determinuje to zarówno etapowe wyburzanie budynku starego, jak i etapowe powstawanie nowych budynków. Taki sposób prowadzenia prac jest dużym wyzwaniem. Ma to również niebagatelny wpływ na obliczenia, które dostosowaliśmy do panujących warunków” – mówi Piotr Szczubełek.

Prace projektowe zostały rozpoczęte w listopadzie 2016 roku, obecnie znajdują się na etapie przygotowania do złożenia projektu budowlanego. Wg planu prace powinny projektowe zakończyć się w II kwartale 2018 roku.

Projekt konstrukcji wykonany w Revit Structure i RFEM / mod. Sweco Engineering

Projekt konstrukcji wykonany w Revit Structure i RFEM / mod. Sweco Engineering

osoby do kontaktu

 • Michał
  Powierża
  Dyrektor Działu Konstrukcje, Przemysł
  +48 730 690 680
  Jlśyvw jvnqbzbść
 • Jakub
  Bartosiński
  Kierownik Zespołu Architektonicznego
  +48605310311
  Jlśyvw jvnqbzbść