Projekt wielopoziomowego garażu podziemnego w Sztokholmie

Inżynierowie Sweco Engineering przygotowują, na zlecenie spółki Stockholm Perkering należącej do Urzędu Miasta Sztokholm, projekt konstrukcji wielopoziomowego garażu podziemnego w stolicy Szwecji. Dzięki inwestycji miejsca na postój znajdzie ponad 1 200 pojazdów, co znacznie ułatwi komunikację w centrum miasta oraz ograniczy natężenie ruchu w tym rejonie. Projekt wykonujemy ze szwedzkim Sweco AB, co udowadnia, że międzynarodowa współpraca jest korzystna dla każdej ze stron.

W skrócie

Zadanie:
Projekt konstrukcyjny parkingu podziemnego

Klient:
Urząd Miasta Sztokholm

Współpraca:
Sweco AB

Rozpoczęcie projektu:
2014

Obecny etap:
Projekt budowlany. Planowane ukończenie projektu wykonawczego to grudzień 2017

Planowane zakończenie inwestycji:
2020/2021

 

O projekcie

W zakres usług Sweco Engineering wchodzą prace związane z obliczeniami statycznymi, rysunkami ogólnymi i zbrojeniowymi konstrukcji. Obliczenia wykonywane są w programie Autodesk Robot (Autodesk Robot Structural Analysis Professional), a rysunki i model 3D w Bentley AECOSim.

Lokalizacja planowanego garażu. Widoczne zabudowania są w trakcie projektowania lub budowy

rys. 1. Lokalizacja planowanego garażu. Widoczne zabudowania są w trakcie projektowania lub budowy

„Projekt wyróżnia skomplikowana zabudowa okolicy planowanego obiektu oraz teren, w który musimy wkomponować garaż. Powstanie duży tunel, a zlokalizowana w jego sąsiedztwie tymczasowa linia kolejowa zostanie przełożona. Dodatkowo musimy brać pod uwagę, że powyżej tunelu powstanie nowa infrastruktura drogowa wraz z zabudowaniami” – mówi Piotr Mitkowski, Koordynator Projektów Międzynarodowych Sweco Engineering.

Wizualizacja projektowanej konstrukcji

rys. 2. Wizualizacja projektowanej konstrukcji

O współpracy międzynarodowej

Prace przygotowawcze do wykonania inwestycji rozpoczęły się już w 2014 roku. Od 2017 roku do współpracy ze Sweco AB przystąpił Sweco Engineering. Początek projektu został zorganizowany w Sztokholmie, aby inżynierowie mogli zapoznać się z metodyką pracy i szwedzkimi standardami. Obecnie część konstrukcji jest robiona przez zespół w Szwecji, część przez zespół w Polsce.

„Przeszkodą, jaką udało się pokonać, jest skoordynowanie prac pomiędzy szwedzkimi a polskimi inżynierami, a także dopasowanie się do szwedzkich wymagań. Obecnie widzimy możliwość oraz potrzebę wspólnego działania przy kolejnych projektach” – podsumowuje Piotr Mitkowski.

Lokalizacja planowanego garażu

rys. 3. Lokalizacja planowanego garażu

Link do strony o garażu na stronie Stockholm Parkering: http://www.stockholmparkering.se/Pages/Hagastaden.aspx

Osoby do kontaktu

 • Maciej
  Olejarczyk
  Dyrektor Biura Kraków
  +48690870880
  Jlśyvw jvnqbzbść
 • Piotr
  Mitkowski
  Dyrektor ds. Rozwoju
  +48 786 130 160
  Jlśyvw jvnqbzbść