Varso Palace

Jedna z większych, jeśli nie największa inwestycja słowackiego dewelopera w Polsce - Varso Place - to kompleks składający się z trzech budynków o łącznej powierzchni około 210 000 m2. Inwestycja ta stanie się zarówno centrum nowoczesnego biznesu jak i miejscem spotkań dla lokalnej społeczności i odwiedzających stolicę turystów.

W skrócie

Zadanie: Certyfikacje BREEAM International NC 2013

Miejsce wykonania: Warszawa

Klient: HB Reavis

Termin rozpoczęcia: 12.2016

Termin zakończenia: 2020

Rola: Koordynacja procesu certyfikacji, pełnienie roli asesora BREEAM oraz BREEAM AP, analizy specjalistyczne (min. analiza śladu węglowego LCA, analiza dostępu do światła dziennego, plan jakości powietrza)

O projekcie

Usytuowana przy dworcu głównym PKP w Warszawie działka o powierzchni 1,72 hektara stała się placem budowy dla jednej z najbardziej rozpoznawalnych inwestycji w Polsce. Przedsięwzięcie zakłada wybudowanie trzech budynków - Varso I, Varso II oraz jednego z najwyższych budynków w Europie - liczącego wraz z iglicą 310 metrów Varso Tower. Każdy z budynków jest certyfikowany osobno w schemacie BREEAM New Construction 2016, a zaprojektowany przez pracownię Foster + Partners wieżowiec uzyskał certyfikat przejściowy Interim na poziomie Outstanding z wynikiem 87,5%.

Osiągnięcie tak wysokiego wyniku jest związane z zastosowaniem szeregu proekologicznych technologii oraz ukierunkowanie na spełnienie wymagań BREEAM przez cały zespół projektowy. Do najciekawszych zaimplementowanych rozwiązań należą: bezpośrednie połączenie z Dworcem Centralnym PKP, ponad 750 miejsc dla rowerów, miejsca do ładowania samochodów elektrycznych, zwiększenie dostępności naturalnego światła słonecznego, możliwość indywidualnej regulacji temperatury w pomieszczeniach biurowych, wytłumienie hałasu z zewnątrz oraz wewnątrz, stała weryfikacja jakości powietrza. Zastosowano urządzenia o niskim poborze energii i cechujące się niskim zużyciem wody - między innymi system kontroli przecieków oraz wykorzystanie deszczówki do podlewania zieleni wewnątrz oraz wokół budynku.

Budynek Varso Tower, tworzący Varso Place został doceniony podczas tegorocznej gali BREEAM Awards, nie tylko pojawiając się na krótkiej liście wśród 5 nominowanych budynków w kategorii BREEAM Regional Awards - Central and Eastern Europe, https://www.breeam.com/awards/shortlists/ ale także podczas samej gali uzyskując miano budynku "HIGHLY COMMENDED". https://files.bregroup.com/breeam/BREEAM_Awards_2019_Winners_Brochure.pdf
https://varso.com/pl/