MINIMUM SZKÓD, MAKSIMUM WYKORZYSTANIA Współczesne miasta w nieunikniony sposób oddziałują na środowisko, jednak ich niekorzystny wpływ można do ograniczyć minimum. Specjaliści Sweco z dziedziny gospodarki wodnej i ochrony środowiska zajmują się ograniczaniem szkodliwych emisji, odzyskiwaniem surowców wtórnych oraz zapewnieniem dostępu do czystej wody. Ponadto oferujemy rozwiązania zmniejszające wpływ na klimat i pozwalające na adaptację społeczeństwa do zmian klimatycznych.
Dzięki naszym specjalistom inwentaryzacje oraz projekty zieleni stają się szybkie i bezproblemowe.
W zakres naszych usług wchodzą:
W ramach inwentaryzacji, podczas prac terenowych, dokonuje się geodezyjnego pomiaru stanowiska drzew i krzewów, które następnie nanosi się na podkład mapowy, numerując poszczególne egzemplarze.
Dla każdego drzewa i krzewu określa się gatunek, wykonuje się pomiar obwodu (lub średnicy) pnia drzewa w centymetrach i powierzchni zajętej przez krzewy (w m2). Następnym krokiem jest wykonanie tabelarycznego wykazu zinwentaryzowanych drzew i krzewów.
Uwaga! W niektórych przypadkach w charakterystyce zinwentaryzowanego drzewa wymagane jest podanie wysokości i średnicy korony.
„Planu wyrębu” polega na analizie projektu budowlanego w zakresie konfliktu istniejącej (zinwentaryzowanej) zieleni z planowanymi robotami budowlanymi oraz wskazaniu drzew i krzewów, które muszą być usunięte z terenu inwestycji.
Uwzględnia się też stan zdrowotny drzew i krzewów, przeznaczając do usunięcia drzewa suche, zamierające, niebezpieczne itp. Następnie na planie sytuacyjnym, zawierającym projekt zagospodarowania terenu z naniesioną inwentaryzacją zieleni, zaznacza się drzewa i krzewy przeznaczone do usunięcia, a wyszczególnia się je w zmodyfikowanej tabeli inwentaryzacyjnej.
Wykonujemy również zestawienia ilościowe drzew do usunięcia w poszczególnych klasach grubości. Następnie wylicza się łączną powierzchnię roślinności do usunięcia. „Planu wyrębu” powinien zawierać też informacje dotyczące sposobów zabezpieczenia na czas robót budowlanych drzew i krzewów, które nie będą usuwane z terenu inwestycji.
Dane te są niezbędne do kosztorysowania robót.
W ramach projektu zieleni nanosi się na planie sytuacyjnym zagospodarowania terenu symbole projektowanych drzew i krzewów z opisem wprowadzanych gatunków (np. systemem numerycznym) wraz z wymiarowaniem ich rozstawu - tzw. więźby.
Projekty zieleni dla inwestycji powinny zawierać plan zagospodarowani przejść dla zwierząt.
W drogowych projektach, w których zaprojektowane są przejścia dla zwierząt, projekt zieleni uwzględnia zagospodarowanie przejścia poprzez nasadzenia zieleni naprowadzającej i np. umiejscowienie osłon-kryjówek dla małych zwierząt oraz przeszkody uniemożliwiające wjazd pojazdów itp.