Orientarium w Łodzi
Sweco Polska było zaangażowane w projekt budowy wielofunkcyjnego pawilonu hodowlano-wystawienniczego wraz z wybiegami zewnętrznymi zwierząt (tzw. Orientarium) na terenie Miejskiego Ogrodu Zoologicznego w Łodzi. Nasi inżynierowie odpowiadali za nadzór nad projektem i robotami budowlanymi, a także za zarządzanie kontraktem.
Zakres usług Sweco Polska
- Zarządzanie zadaniem inwestycyjnym, kontrola jakości wykonanych robót oraz wielobranżowy nadzór inwestorski nad etapem projektowania i realizacji robót budowlanych;
- Sprawozdawczość i nadzór finansowy;
- Pełnienie obowiązków Doradcy Technicznego – Bankowego Inspektora Nadzoru;
- Rozliczenie inwestycji.
Zakres inwestycji obejmował realizację następujących zadań:
- Projektowanie i budowa wielofunkcyjnego pawilonu hodowlano-wystawienniczego wraz z zagospodarowaniem terenu i wybiegami zewnętrznymi zwierząt zwanego Orientarium, na terenie Miejskiego Ogrody Zoologicznego w Łodzi, składającego się z pawilonu wejściowego i wystawienniczego, budynków gastronomicznych, budynku stajni małych zwierząt, zawierających funkcje: wejściową, kongresową, biurową, gastronomiczną, ekspozycyjną;
- Projektowanie i przebudowa istniejących wybiegów dla lwów i tygrysów;
- Projektowanie i przebudowa istniejących wybiegów dla pingwinów;
- Projektowanie i budowa nowego zjazdu z drogi publicznej wraz z wejściem do ogrodu zoologicznego;
- oraz budowę niezbędnej infrastruktury technicznej, przebudowę i budowę dróg wewnętrznych dla ruchu samochodowego i pieszego, a także budowę terenowych miejsc postojowych.
Historia ZOO w Łodzi1
Ogród powstał na ostatnim skrawku dawnej Puszczy Łódzkiej i graniczy obecnie z przepięknym, największym w Łodzi kompleksem parkowym, potocznie zwanym Park na Zdrowiu. Dokładna data otwarcia Ogrodu Zoologicznego pozostaje nieznana, natomiast przyjmuje się, że nastąpiło to w momencie ukończenia budowy parkanu okalającego, co miało miejsce w drugim półroczu 1938 roku.
W latach 1953 – 1957 nastąpił szybki rozwój ogrodu, w trakcie którego przeprowadzono szereg modernizacji. W tym czasie rozbudowano wiele wybiegów dla zwierząt: pawianów, wybiegi dla zwierząt kopytnych, akwarium i wiwarium. Niektóre elementy zabudowy przetrwały do dnia dzisiejszego. Następne lata to kolejne zmiany, modernizacje, ulepszenia wybiegów i nowe zwierzęta.
W 2017 roku została podpisana umowa na budowę Orientarium – ogromnego pawilonu hodowlano – wystawienniczego, w którym zamieszkała fauna z południowo – wschodniej Azji, między innymi słonie indyjskie, orangutany sumatrzańskie i niedźwiedzie malajskie. Obecnie w łódzkim zoo mieszka ponad 3350 osobników, które są przedstawicielami ponad 554 gatunków.
Orientarium
„Misją Orientarium jest ochrona ginących gatunków, edukacja oraz wspieranie puli genetycznej dzikich zwierząt, które są zagrożone wyginięciem w naturalnym środowisku. Z roli pokazowej przekształcamy się w ośrodek, który dba o bioróżnorodność i prowadzi prace naukową.” | Miejski Ogród Zoologiczny w Łodzi
W roku 2022 został otwarty najnowocześniejszy w Europie kompleks hodowlany poświęcony Azji południowo – wschodniej. Wybiegi i woliery w Orientarium zajmują powierzchnię prawie 10 boisk piłkarskich. Zastosowane rozwiązania pozwalają utrzymywać zwierzęta na dużych przestrzeniach w połączeniu z innymi gatunkami i w urozmaiconym środowisku. Goście zoo mogą obserwować mieszkańców Orientarium z trzech perspektyw: podwodnej, lądowej oraz z góry.
Orientarium podzielone jest na dwie części: centrum konferencyjne oraz pawilon hodowlano – wystawienniczy. Budynek i reszta zoo są dostępne dla zwiedzających cały rok, a zwierzęta w okresie chłodu nie muszą być przenoszone na zaplecza hodowlane.
1 Źródło: Informacja na podstawie opisu ze strony Orientarium Łódź