Raportowanie ESG

Zmieniające się regulacje prawne, większa świadomość inwestorów i klientów dotycząca wpływu przedsiębiorstw na zrównoważony rozwój powodują, że firmy coraz częściej podejmują się realizacji ambitnych celów i towarzyszących im działań w zakresie społecznej odpowiedzialności biznesu. Jednak w jaki sposób sprawdzić działania organizacji? Odpowiedzią jest raportowanie ESG.

ESG – co to jest i jakie korzyści daje przedsiębiorstwom?

Koncepcja ESG (ang. Environmental <środowisko>, Social Responsibility <społeczna odpowiedzialność>, Corporate Governance <ład korporacyjny>) wywodzi się z idei CSR (ang. Corporate Social Responsibility <społeczna odpowiedzialność biznesu>). CSR koncentruje się głównie na aspektach społecznych, takich jak inicjatywy na rzecz lokalnych społeczności, działalność charytatywna i przestrzeganie zasad etycznych w biznesie. ESG natomiast poszerza ten zakres o standardy zarządzania oraz wpływ na środowisko naturalne, co pozwala na uzyskanie bardziej kompleksowego obrazu wartości organizacji.

Raportowanie ESG – co to jest?

Raport ESG (zwany także niefinansowym) to sprawozdanie z działalności pozaekonomicznej, czyli proces, w którym przedsiębiorstwa ujawniają informacje dotyczące ich wpływu na środowisko, społeczeństwo oraz praktyki zarządzania. Należy w nim uwzględnić wiele szczegółowych wskaźników. Zasady przygotowania raportu ESG określa Ustawa o Rachunkowości, a dyrektywa CSRD (Corporate Sustainability Reporting Directive) znacząco je zrewolucjonizowała.

Wprowadzenie raportowania ESG stanowi znaczące wyzwanie zarówno pod względem merytorycznym, jak i organizacyjnym. Jest to jednocześnie szansa na wszechstronną optymalizację procesów biznesowych. Dlatego warto skorzystać z pomocy doświadczonych specjalistów, aby proces przebiegł szybko i sprawnie.

Kto i kiedy ma obowiązek raportowania ESG?

  • Za rok 2024 raporty zrównoważonego rozwoju będą musiały składać duże spółki i grupy kapitałowe będące jednostkami interesu publicznego, które spełniają dotychczasowe wymagania sprawozdawcze, zatrudniają ponad 500 pracowników, posiadają sumę bilansową powyżej 20 mln euro i/lub generują roczne przychody przekraczające 40 mln euro.
  • Za rok 2025 do przygotowywania i publikowania raportów ESG będą zobowiązane pozostałe duże spółki, niebędące notowane na giełdzie, które zatrudniają ponad 250 pracowników, mają sumę bilansową przekraczającą 25 mln euro i/lub roczny przychód powyżej 50 mln euro.
  • Rok 2026 to moment, kiedy po raz pierwszy raporty będą musiały tworzyć małe i średnie przedsiębiorstwa notowane na giełdzie (z wyłączeniem mikroprzedsiębiorstw), które mają ponad 10 pracowników, sumę bilansową powyżej 350 tys. euro i roczny przychód przekraczający 700 tys. euro.
  • W roku 2028 raportowanie rozpoczną spółki spoza UE posiadające w Polsce jednostkę zależną lub oddział, które generują na terytorium UE roczny przychód powyżej 150 mln euro.

Możemy wesprzeć naszych klientów w ich inicjatywach na rzecz zrównoważonego rozwoju poprzez:

  • doradztwo w zakresie raportowania niefinansowego ESG na przykładzie standardów GRI / ESRS wraz z analizą istotności i obliczeniem wskaźników środowiskowych (np. emisje CO2);
  • doradztwo w zakresie normy ISO 26000 „Wytyczne dotyczące społecznej odpowiedzialności”;
  • doradztwo w zakresie realizacji globalnych i krajowych celów zrównoważonego rozwoju (SDG);
  • identyfikację i weryfikację wskaźników wymaganych dla danej branży w Taksonomii UE w celu potwierdzenia zrównoważonego charakteru inwestycji zgodnie z unijnymi wymogami;
  • analizę wskaźników środowiskowych ze wskazaniem sposobów ich poprawy (np. polepszenie efektywności energetycznej budynków);
  • przygotowanie strategii dojścia do neutralności klimatycznej firmy;
  • przygotowanie strategii zrównoważonego rozwoju;
  • szkolenia pracowników firmy w zakresie zrównoważonego rozwoju.

Jesteśmy uznanym liderem na rynku certyfikacji w Polsce

Wieloletnie doświadczenie, wypracowane praktyki i narzędzia pozwalają nam na skuteczne wsparcie naszych klientów. Indywidualne i elastyczne podejście oraz duże zaangażowanie czynią z nas idealnego partnera, wspierającego w odnoszeniu największych sukcesów. Współpracujemy z wiodącymi polskimi i międzynarodowymi deweloperami, inwestorami, architektami, zarządcami nieruchomości, funduszami inwestycyjnymi oraz samorządami i jednostkami publicznymi. Zapraszamy do kontaktu!

Osoby do kontaktu

Marcin Gawroński

Marcin Gawroński

Dyrektor Działu BUDOWNICTWA EKOLOGICZNEGO
Share via
Copy link