Wodór
Nasze usługi w zakresie wodoru obejmują jego magazynowanie, rozwój wodoromobilności, elastyczne wytwarzanie energii, a także technologię Power-to-Gas.
Współcześnie wodór jest w przeważającej części pozyskiwany z gazu ziemnego, jednak mając na uwadze zmiany klimatyczne dążymy do zwiększenia jego produkcji metodami bezemisyjnymi.
Wodór posiada szeroki zakres zastosowania w wielu gałęziach gospodarki. Do najprężniej rozwijających się można niewątpliwe zaliczyć energetykę. Pierwiastek ten jest wykorzystywany np.: do magazynowania nadwyżek produkowanej energii z odnawialnych źródeł (jako nośnik energii), pełni rolę paliwa dla pojazdów wodorowych, a także znajduje swoje zastosowanie w sieciach ciepłowniczych. Jego rodzaje można uszeregować według źródła, za pomocą którego jest on wytwarzany.
Wyróżnia się m.in.:
- Szary wodór – uzyskiwany w procesie reformingu metanu lub zgazowania węgla z zastosowaniem nieodnawialnych źródeł energii.
- Niebieski wodór – wytwarzany w takich samych procesach jak w przypadku szarego, jednak z wykorzystaniem technologii wychwytu dwutlenku węgla;
- Zielony wodór – produkowany w zeroemisyjnym procesie, z wykorzystaniem energii z OZE.
Do technologii wodorowych można zaliczyć m.in.:
- Ogniwa paliwowe – w urządzeniach tych wodór oraz tlen łącząc cząsteczki wody uwalniają dużą ilość energii. Zastosowanie tego typu instalacji jest coraz częściej spotykane w transporcie.
- Technologia Power-to-Gas – opiera się na pozyskiwaniu wodoru z elektrolizy lub reformingu metanu. Dzięki takim procesom oraz wysokiej gęstości otrzymanego wodoru możliwe jest jego magazynowanie. Tym samym uzyskany gaz może gromadzić nadwyżki uzyskiwanej energii z niestabilnych źródeł energii.
- Wodór w sieciach gazowych – zielony wodór można zastosować jako dodatek do sieci gazu ziemnego.
Chętnie odpowiemy na pytania i doradzimy wybór optymalnego rozwiązania.
Osoba do kontaktu
Marek Kolasiński
Kierownik Działu ROZWOJU TECHNOLOGII