Hackathon w Sweco: Innowacyjne rozwiązania dla zrównoważonego rozwoju

Opublikowano: 19/11/2024

W dniach 14-15 listopada br. odbył się pierwszy Hackathon w Sweco, skierowany do wszystkich pracowników naszej firmy. Pod hasłem Ctrl + Alt + Sustain, wystartowało ponad 70 uczestników z 8 krajów, poszukując innowacyjnych rozwiązań wspierających zrównoważony rozwój w projektach naszych klientów. Polski oddział Sweco reprezentował dwuosobowy zespół w składzie Michał Wójcik oraz Tomasz Gniady.

W poszukiwaniu innowacyjnych, zrównoważonych rozwiązań dla naszych klientów, czyli Hackathon w Sweco

Innowacyjne podejścia do zrównoważonego rozwoju

Zadaniem interdyscyplinarnych zespołów było zgłoszenie swoich pomysłów, które:

  • Wzbogacą nasze usługi doradcze z zakresu zrównoważonego rozwoju, oferując klientom jeszcze większą wartość.
  • Udoskonalą doświadczenie klientów, promując rozwiązania przyjazne środowisku.
  • Zaproponują innowacyjne podejścia w projektach, które wpisują się w cele zrównoważonego rozwoju.

“Tematem przewodnim Hackathonu były innowacje wspierające przeciwdziałanie zmianom klimatycznym oraz promowanie zrównoważonego rozwoju z wykorzystaniem narzędzi cyfrowych i programowania. Pomimo ogromu pracy i napiętych terminów w naszych projektach, wspólnie z Michałem zdecydowaliśmy się wziąć udział jako dwuosobowy zespół reprezentujący Sweco Polska. Uważam, że była to doskonała okazja do wymiany doświadczeń i zdobycia nowych umiejętności. Jako współorganizator pierwszej edycji Ctrl+Alt+Sustain jestem szczególnie zadowolony z dużego zainteresowania wydarzeniem w skali całej grupy Sweco, co pokazuje, jak istotne są dla nas tematy związane ze zrównoważonym rozwojem i innowacjami” – mówi Tomasz Gniady, Projektant Konstrukcji w krakowskim oddziale Sweco Polska, a zarazem współorganizator całego wydarzenia.

„Wspólnie z Tomkiem opracowaliśmy program do użytku w naszej firmie, który pozwala na bazie modelu IFC słupów na ich dobór pod kątem kosztów i emisji CO2. Efektem pracy programu jest analiza każdego z materiałów: drewna, stali i żelbetu pod kątem wcześniej wymienionych parametrów. Dodatkowo program oferuje dokładną analitykę oraz komentarz i sugestie AI. Dzięki temu rozwiązaniu, inwestorzy na wczesnym etapie realizacji inwestycji, mogą dokonać wyboru właściwego materiału, który zminimalizuje koszty i zredukuje emisję” – dodaje Michał Wójcik, Projektant Konstrukcji i Kierownik Zespołu Konstrukcyjnego Sweco Polska w Krakowie.

Zwycięzcy Hackathonu w Sweco

Głosami jury, pierwsze miejsce wywalczył zespół ze Sweco w Belgii, a wyróżnienie otrzymał zespół ze Sweco UK. Gratulacje dla zwycięzców!

Share via
Copy link