Cele klimatyczne Sweco zatwierdzone przez inicjatywę Science Based Targets
Opublikowano: 15/11/2024
Sweco otrzymało walidację swoich krótkoterminowych celów redukcji emisji od inicjatywy Science Based Targets (SBTi). Cele klimatyczne dotyczą zakresów 1, 2 i 3 firmy* i są zgodne z celami Porozumienia paryskiego ONZ.
Jako wiodąca europejska firma w dziedzinie architektury i inżynierii, Sweco zobowiązuje się do aktywnego wspierania przejścia na społeczeństwo niskoemisyjne. Ustalanie celów opartych na nauce dla redukcji własnych emisji jest jednym z ważnych kroków na drodze dekarbonizacji naszej firmy.
W najbliższej przyszłości Sweco zobowiązało się do zmniejszenia emisji gazów cieplarnianych (GHG) w zakresie 1 i 2 o 90%, a emisji gazów cieplarnianych w zakresie 3 o 30% do 2030 r. w porównaniu z rokiem bazowym 2020. Cele zostały zweryfikowane i zatwierdzone przez SBTi i są zgodne z obniżeniem o połowę całkowitych emisji do 2030 r.
Potwierdzenie zgodności celów z najnowszymi badaniami klimatycznymi
Cieszymy się, że nasze krótkoterminowe cele klimatyczne zostały zatwierdzone przez SBTi, co potwierdza ich zgodność z tym, co najnowsze badania klimatyczne uznają za konieczne, aby ograniczyć globalne ocieplenie do 1,5⁰C. To dowód ambicji Sweco w zakresie działań na rzecz klimatu. Jako architekci i inżynierowie jesteśmy w wyjątkowym położeniu, dzięki któremu możemy wpływać na zrównoważone rozwiązania i projektować je, tak aby sprostać wyzwaniom związanym ze zmianą klimatu, a walidacja SBTi jest jasnym sygnałem dla naszych Klientów i Partnerów biznesowych, że razem mamy możliwość skutecznego przekształcania społeczeństwa – mówi Åsa Bergman, Prezes i Dyrektor Generalny Sweco.
Odpowiedzialność za zrównoważony biznes
Potwierdzenie uzyskane od SBTi to uznanie naszej odpowiedzialności za zrównoważony biznes. Osiągniecie zatwierdzonych celów klimatycznych opierać się będzie na realizacji strategii dekarbonizacji, która obejmuje kluczowe procesy działania firmy i jest wspólnym wysiłkiem Grupy Sweco, w tym naszego zespołu w Polsce. Połączenie aspektów biznesowych ze środowiskowym to poważna sprawa, wymagająca wspólnego zaangażowania – mówią Marcin Cierpisz i Agata Skórka z Zespołu Sustainability Sweco Polska.
Cele klimatyczne i ślad węglowy firmy Sweco w skrócie
- Do roku 2030 zmniejszyć emisję gazów cieplarnianych zakresu 1 i 2 o 90% w porównaniu z rokiem bazowym 2020 (zatwierdzone przez SBTi).
- Do roku 2030 zmniejszyć o 30 procent emisję gazów cieplarnianych zakresu 3 z zakupionych towarów i usług, dóbr inwestycyjnych, działań związanych z paliwem i energią, gospodarką odpadami, podróżami służbowymi i dojazdami pracowników w porównaniu z rokiem bazowym 2020 (zatwierdzone przez SBTi).
- Osiągnięcie neutralności klimatycznej do 2040 roku.
- Ślad klimatyczny Sweco w 2023 r. wyniósł 66 449 ton CO2e. W porównaniu z rokiem bazowym 2020, w 2023 r. emisje zakresu 1 spadły o 25 procent, emisje zakresu 2 spadły o 36 procent, a emisje zakresu 3 wzrosły o 18 procent w wyniku zwiększonej działalności biznesowej. Łącznie emisje wzrosły o 2 procent w 2023 r. w porównaniu z rokiem bazowym 2020.
Więcej informacji: Sustainability at Sweco
* Definicje:
- Zakres 1 – są to wszystkie bezpośrednie emisje gazów cieplarnianych uwolnione w wyniku działalności operacyjnej. Dla Sweco Polska są to przede wszystkim emisje związane ze zużyciem gazu ziemnego oraz paliwa w samochodach służbowych.
- Zakres 2 – pośrednie energetyczne emisje gazów cieplarnianych wynikające z wytworzenia zakupionej energii elektrycznej i cieplnej, potrzebnej w biurach firmy.
- Zakres 3 – inne pośrednie emisje gazów cieplarnianych, które występują w całym łańcuchu wartości firmy.
O SBTi
SBTi to globalne partnerstwo między Carbon Disclosure Project (CDP), United Nations Global Compact, We Mean Business Coalition, World Resources Institute (WRI) i World Wide Fund for Nature (WWF). Cele oparte na nauce zapewniają jasno zdefiniowaną ścieżkę dla firm i instytucji finansowych w celu zmniejszenia emisji gazów cieplarnianych, pomagając zapobiegać najgorszym skutkom zmiany klimatu i zapewnić przyszły rozwój biznesu. Cele są uważane za oparte na nauce, jeśli są zgodne z poziomem dekarbonizacji wymaganym do utrzymania globalnego ocieplenia znacznie poniżej 2°C powyżej poziomów sprzed epoki przemysłowej i podejmowaniem wysiłków w celu ograniczenia ocieplenia do 1,5°C.