0 of 0 dla ""

Sweco Polska odpowiada za projekt kompleksowej przebudowy obiektów Palmiarni Poznańskiej

Sweco Polska sp. z o.o., na zlecenie Miasta Poznań, przygotuje kompletną dokumentację projektową z uzyskaniem pozwolenia na budowę Palmiarni Poznańskiej wraz z zagospodarowaniem terenu działki. Obecnie Palmiarnia Poznańska zajmuje powierzchnię ok. 5 055 m2, co czyni ją jedną z największych obiektów tego typu w Europie, a okazy roślin, które w niej rosną, są unikatowe również na europejską skalę. Aby zapewnić jak najlepsze warunki dla flory i fauny, a także zwiedzających, niezbędne jest przeprowadzenie modernizacji obiektu.

Nasi projektanci muszą zwrócić szczególną uwagę na specjalne wymagania palmiarni i zapewnić doskonałe warunki dla zróżnicowanej roślinności, która tam jest utrzymywana. Palmiarnia Poznańska w swych zasobach posiada unikatowe na skalę Europejską okazy, mające nierzadko ponad 70 lat. Dlatego też niezbędny będzie stały nadzór doświadczonego botanika oraz ogrodnika. Zaproponowane rozwiązania muszą być również zgodne z wymaganiami Wydziału Urbanistyki i Architektury, a także z wytycznymi Miejskiego Konserwatora Zabytków.

Prace projektowe trawają – fot. Dariusz Terlecki | Sweco Polska

Rys historyczny Palmiarni Poznańskiej* 

Palmiarnia Poznańska to jeden z najstarszych w Europie ogrodów, z unikalnym klimatem tworzonym od 100 lat przez 17 000 roślin z 1 100 różnych gatunków. 10 pawilonów oprócz roślin zapewnia habitat egzotycznym gadom, płazom i ptakom. Powstała ona w 1911 na terenie obecnego Parku Wilsona w Poznaniu. Od 1922 roku działa tam również pierwsze w Polsce publiczne akwarium gromadzące 170 gatunków ryb w 37 zbiornikach. 

Obiekt wraz Parkiem w 1980 roku został wpisany jest do rejestru zabytków. W 1978 roku, w związku z bardzo złym stanem konstrukcyjnym, podjęto decyzję o zamknięciu Palmiarni, aby przeprowadzić kapitalny remont oraz dostosować obiekt do ówczesnych standardów. Ponowne otwarcie Palmiarni dla zwiedzających nastąpiło dopiero w 1992 roku. 

Obecnie Palmiarnia musi raz kolejny zostać zmodernizowana oraz dostosowana technologicznie do potrzeb flory i fauny znajdującej się w obiekcie, ale również w taki sposób, aby była miejscem przyjaznym dla zwiedzających. Palmiarnia jest jedną z głównych atrakcji turystycznych Poznania i jego wizytówką. 

* Na podstawie informacji otrzymanej od Palmiarni Poznańskiej 

Fot. główne: pixabay.com