0 of 0 dla ""

Sweco zwycięzcą Tekla Global BIM Awards!!!

Projekt mostu Randselva na drodze E16 w Norwegii, za który odpowiedzialny był międzynarodowy zespół Sweco, w tegorocznej edycji Tekla Global BIM Awards wygrał główną nagrodę i został uznany za najlepszy projekt BIM na świecie.

Poza nagrodą główną, nasz projekt zwyciężył także w kategoriach:

  • The Best BIM Project in Scandinavia
  • World’s best BIM Infrastructure Project

 Zespół projektowy pochodził z czterech krajów:  Norwegii, Finlandii, Dani oraz Polski.

Koledzy z Norwegii odpowiedzialni byli za koordynację prac oraz kontrolę jakości. W Danii pracowano nad parametrycznym projektowaniem zbrojenia. Z kolei zespół z Finlandii wziął na siebie dalsze projektowanie parametryczne w tym głównie kabli sprężających. Natomiast zespół z Polski odpowiedzialny był za modelowanie zbrojenia w Tekla Structures.

Naszym zadaniem było zamodelowanie zbrojenia w programie Tekla Structures w elementach, w których projektowanie w sposób parametryczny byłoby zbyt czasochłonne. Do takich należało 1/3 całego pomostu, największa skrzynia pomostu (13m wysokości), przyczółki oraz skomplikowane zakotwienia kabli sprężających (blistery).

Było to dla nas jedno z najtrudniejszym wyzwań z uwagi na niezwykłą geometrię mostu. Dodatkowo, zastosowanie technologii bezrysunkowej wymagało bardzo dokładnego, bezkolizyjnego modelowania. Zróżnicowane przekroje w połączniu z bardzo dużą ilością potrzebnego zbrojenia i zakrzywionym przebiegiem kabli sprężających powodowały nie lada trudności. Można powiedzieć, że trzeba było wczuć się w rolę prawdziwego budowniczego, ponieważ nasza praca miała być dokładnym odzwierciedleniem rzeczywistości.”
– Dariusz Garas i Marek Glenc, odpowiedzialni za projekt po stronie Sweco w Polsce.

Projekt mostu Randselva to doskonały przykład zespołowej pracy w grupie Sweco, potwierdzający wiedzę i doświadczenie, a także umiejętność współpracy i wykorzystania nowoczesnych technologii w celu realizacji prawdziwie wizjonerskiego projektu.  

Więcej informacji na temat samego projektu znaleźć można tutaj>>>