0 of 0 dla ""

Szpital dziecięcy w Poznaniu otwarty

Opublikowano: 06/06/2022

Na początku czerwca nastąpiło uroczyste otwarcie Wielkopolskiego Centrum Zdrowia Dziecka, którego budowę nadzorowało Sweco. Przy ul. Wrzoska 1 w Poznaniu, powstała jedna z najnowocześniejszych tego typu placówek w Polsce.

Budowę rozpoczęto w październiku 2018 roku i mimo niesprzyjających warunków udało się doprowadzić inwestycję do końca w grudniu 2021r.

Mikołaj Marcinkowski (M.M.), koordynator nadzoru inwestorskiego z ramienia Sweco Budowa nowego szpitala była niezwykle ważną inwestycją nie tylko dla samych mieszkańców Poznania, ale także całej Wielkopolski. Niestety jej realizacja przypadła na okres pandemii, która spowodowała ograniczenie zasobów ludzkich w jej szczycie o około 10-15%. Mimo to, wspólnymi siłami doprowadziliśmy ją do szczęśliwego finału.

Liczący blisko 36 tys. m2 obiekt posiada 7 kondygnacji (1 podziemna i 6 nadziemnych). Powstał w sąsiedztwie obecnego Szpitala Wojewódzkiego przy ul Juraszów, a na jego terenie zlokalizowanych jest dziewięć oddziałów oraz zespół poradni specjalistycznych.

M.M. Jest to bez wątpienia jeden z najnowocześniejszych szpitali w Polsce, mogący przyjąć, w jednoosobowych salach, 354 pacjentów. Co istotne, w każdej z nich przygotowane jest miejsce dla opiekuna, który będzie mógł cały czas towarzyszyć swojemu dziecku w tym trudnym okresie. Szpital wyposażony jest także w nowoczesne sale dydaktyczne, w których dzieci będą mogły kontynuować naukę w trakcie pobytu, place zabaw i dziedziniec znajdujący się na 3 piętrze, na którym mogą odbywać koncerty muzyczne połączone z wyświetlaniem filmów.

Realizacja inwestycji odbywała się w oparciu o model wykonawczy w Technologii BIM, co było ogromnym przeskokiem i rewolucją związaną z podejściem do projektowania, realizacji inwestycji i późniejszego zarządzania budynkiem.

M.M. Technologia BIM umożliwiała natychmiastowy i ciągły dostęp do aktualnych danych projektowych, jak i ułatwiała proces rozliczenia inwestycji. Było to ogromne udogodnienie i zarazem potwierdzenie skuteczności tej technologii przy realizacji tak dużych projektów.

W przedmiotowej inwestycji Sweco sprawowało pełnobranżowy nadzór obejmujący koordynację prac inspektorów poszczególnych branż.

M.N. – O sukcesie każdej inwestycji w dużej mierze decyduje dobry i zgrany zespół. Nie inaczej było tym razem. Dlatego korzystając z okazji chciałbym podziękować Agnieszce Skrzypczak, Ewie Trynce i Karolinie Walczak, które wraz ze mną, z ramienia Sweco, zaangażowane były w ten projekt. A najlepszym dowodem uznania, niech będzie poniższe podziękowanie, złożone na ręce Prezesa Sweco Polska – Macieja Chrzanowskiego, przez Marszałka Województwa Wielkopolskiego.

Share via
Copy link