0 of 0 dla ""

Sweco Polska Inżynierem Kontraktu budowy części hydrotechnicznej terminalu instalacyjnego w porcie Świnoujście

Opublikowano: 26/01/2024

Sweco Polska sp. z o.o. podpisało z Zarządem Morskich Portów Szczecin i Świnoujście S.A. umowę na pełnienie funkcji Inżyniera dla inwestycji pod nazwą: „Budowa zdolności przeładunkowej portu morskiego w Świnoujściu do obsługi potrzeb morskiej energetyki wiatrowej”. Ma ona na celu wsparcie rozwoju morskiej energetyki wiatrowej.

Sweco Polska sp. z o.o. podpisało z Zarządem Morskich Portów Szczecin i Świnoujście S.A. umowę na pełnienie funkcji Inżyniera dla inwestycji pod nazwą: „Budowa zdolności przeładunkowej portu morskiego w Świnoujściu do obsługi potrzeb morskiej energetyki wiatrowej”. Ma ona na celu wsparcie rozwoju morskiej energetyki wiatrowej.

fot. Zarząd Morskich Portów Szczecin i Świnoujście S.A.

Terminal instalacyjny jest wspólnym przedsięwzięciem ZMPSiŚ SA i Orlen Neptun II. Obejmować będzie nowe nabrzeża o długości 485 metrów i dopuszczalnej głębokości 14,5 metra, z dziesięcioma stanowiskami do wstępnego montażu wież. Powstanie również nowy tor podejściowy oraz place składowe, co umożliwi obsługę do 80 turbin wiatrowych rocznie o mocy 15MW każda. Długość nabrzeży pozwoli na operowanie statkami typu jack-up, służącym do instalacji elementów morskich farm wiatrowych.

ZMPSiŚ uzyskał 85% dofinansowania na realizację projektu z Instrumentu „Łącząc Europę” na lata 2021-2027 (CEF 2), gdzie całkowity koszt projektu to 77,5 mln euro, a koszt dofinansowania to 65,9 mln euro. Terminal ma rozpocząć działalność w 2025 roku i przewiduje zatrudnienie około 100 osób.

Share via
Copy link