0 of 0 dla ""

Czy przetrwalibyśmy bez energii?

Czy przetrwalibyśmy bez energii?

Opublikowano: 05/02/2019

Wyobraźmy sobie, że pewnego dnia na całym świecie zabrakłoby prądu. Wszystkie systemy bezpieczeństwa, transport, łączność i wiele innych wykorzystywanych na co dzień rzeczy, o których nawet nie zdajemy sobie sprawy, przestały by działać. Czy dalibyśmy radę przetrwać, czy świat pogrążyłby się w całkowitym chaosie?

Pytanie pozostawiam bez jednoznacznej odpowiedzi. Wydaje się jednak, że przedstawiona wyżej wizja rodem z katastroficznego filmu, jest mało prawdopodobna. Większość krajów, a wraz z nimi najważniejsze instytucje i organy mają zaprojektowane systemy awaryjnego zasilana. Jednak bez cienia wątpliwości możemy stwierdzić, że coraz większy rozwój cyfryzacji i jej wpływ na nasze codzienne życie w połączeniu z gwałtownymi zmianami klimatu, powodują, że stajemy się coraz bardziej podatni na tego typu sytuacje, a ich skutki, z każdym rokiem będą dla nas coraz bardziej dotkliwsze.

Według Międzyrządowego Zespołu ds. Zmian Klimatu działającego przy ONZ, ekstremalne zjawiska pogodowe związane właśnie ze zmianami klimatu, mogą stać się w przyszłości coraz bardziej powszechne. Silne burze połączone z porywistym wiatrem i nawalnym deszczem, intensywne opady śniegu mogą być przyczyną zarówno długich, jak i obszarowo najbardziej rozległych zakłóceń w dostawie energii elektrycznej.

Jednym z ostatnich przykładów jest np. Storm Alfrida, który pozbawił elektryczności około 100 000 gospodarstw domowych w Szwecji, natomiast w miejscowości Åland w Finlandii spowodował przerwy w zasilaniu energią do 93 procent gospodarstw domowych.

Ekstremalnym zjawiskom pogodowym nie możemy zapobiec. Możemy natomiast zacząć projektować nasze miasta w taki sposób, aby w jak największym stopniu niwelować ich negatywne skutki. O tym właśnie jest pierwszy w tym roku Raport Urban Insight zatytułowany: Elektryczność: jak długo przetrwalibyśmy bez niej, w którym to autorzy: Erkki Härö, Sanna-Maria Järvensivu, Jussi Alilehto i Pasi Haravuori ze Sweco Finland, przedstawiają sposoby, w jakie miasta i społeczności mogą lepiej przygotować się na przerwy w zasilaniu oraz konsekwencje w przypadku, jeżeli tego nie zrobią.

Strona poświęcona Urban Insight dostępna jest tutaj>>>, a sam raport tutaj>>>

Urban Insight to inicjatywa, która dostarcza informacji na temat zrównoważonego rozwoju europejskich obszarów miejskich, ujętych z punktu widzenia osób je zamieszkujących i w oparciu o globalną wiedzę całej grupy Sweco. Jest to projekt długofalowy o cyklicznym (rocznym) charakterze. Jego efektem są coroczne publikacje kilku raportów opracowanych przez ekspertów Sweco, opisujące jeden, co roku inny, motyw przewodni związanym bezpośrednio z europejskimi obszarami miejskimi.

W 2018 było to Urban Move, w 2019 jest to Urban Energy.

Osoba do kontaktu

Klaudia Moralewicz

Lider projektu Urban Insight w Polsce, Assessor BREEAM INC
Share via
Copy link