0 of 0 dla ""

E-handel zmieni oblicze naszych miast

E-handel zmienia nie tylko nasze nawyki zakupowe, ale także wpływa na logistykę, planowanie miasta i nieruchomości. Wraz ze wzrostem tego rodzaju handlu jego wpływ na otoczenie będzie coraz bardziej widoczny.

Przy wzroście obrotów z e-handlu rzędu 10-15% rocznie, następuje ciągła zmiana w strukturze łańcucha dostaw. Od stosunkowo łatwego do przewidzenia zachowania w odniesieniu do miejsca i czasu, zakupy stały się o wiele bardziej złożone i stanowią nowe wyzwania dla urbanistów, sprzedawców detalicznych i firm logistycznych. Wyzwania te dotyczą przede wszystkim dostarczania przesyłek do indywidualnych klientów. W mniejszym stopniu uzupełniania zapasów w sklepach, zarządzania zwrotami czy dostawy towarów.
 
“E-handel to przede wszystkim wygoda, ale i kreowanie nowych zachowań konsumenckich. Dobrym tego przykładem jest zamawianie większej ilości towarów w różnych rozmiarach i zwracanie tego, co nam się nie podoba. To powoduje, że przymierzalnia przenosi się ze sklepu do domu” – mówi Robert Sommar, ekspert ds. transportu i logistyki w Sweco. Robert jest jednym z autorów raportu Sweco “Signed, Sealed, Delivered – Analysing the Impact of E-commerce on Urban Areas”.
 
Efekt zwiększonego obrotu w e-handlu nie jest jeszcze do końca jasny, jednak brak wprowadzania skutecznych rozwiązań logistycznych już teraz doprowadzi do niepotrzebnego wzrostu ruchu ulicznego i zanieczyszczenia. Prawdopodobnie powierzchnie handlowe będzie trzeba wymyślić od nowa, a tradycyjne sklepy zostaną zastąpione salonami wystawowymi.
 
Obecna struktura i funkcja magazynów, terminali i punktów odbioru, a także budynków mieszkalnych mogą przejść znaczącą zmianę dostosowując się do handlu internetowego
 
“Nieefektywność dzisiejszych rozwiązań zwraca uwagę na potrzebę innowacyjnego myślenia. Należy zidentyfikować rozwiązania dotyczące skutecznych sposobów dystrybucji oraz strategii i zasad projektowania łańcucha dostaw. Rozwiązania te muszą być także dobrze zintegrowane ze strukturami miejskimi ” – podsumowuje Robert Sommar.

O Urban Insight

Urban Insight to seria raportów napisanych przez ekspertów Sweco dotycząca różnych aspektów rozwoju miast z perspektywy jego mieszkańca. Raport znaleźć można tutaj.

Aby uzyskać dodatkowe informacje, prosimy o kontakt:

Johnny Nylund, Head of Press, +46 (0)73 773 5189, johnny.nylund@sweco.se

 

Sweco planuje i projektuje dla społeczności oraz miast przyszłości. Efektem naszej pracy są zrównoważone projekty budynków, wydajna infrastruktura, dostęp do elektryczności i czystej wody. Dzięki ok. 14 500 pracownikom w Europie, możemy zaoferować naszym klientom wiedzę dopasowaną odpowiednio do indywidualnych potrzeb. Rocznie realizujemy zadania w 70 krajach na całym świecie. Sweco jest wiodącym w Europie doradcą w zakresie inżynierii i architektury, ze sprzedażą na poziomie około SEK 16.9 billion (EUR 1.8 billion). Firma jest notowana na giełdzie Nasdaq w Sztokholmie.