0 of 0 dla ""

Małe zmiany w zachowaniu mogą mieć duży wpływ na transformację energetyczną

W nowym raporcie eksperci Sweco współpracując z naukowcami pokazali, w jaki sposób indywidualne wysiłki wpływają na efekt końcowy. Obniżenie temperatury w europejskich gospodarstwach domowych o 1ºC w ciągu roku grzewczego pozwoliłoby zaoszczędzić wystarczającą ilość energii, aby zapewnić ją miastu wielkości Amsterdamu przez 29 lat.

Jako członkowie gospodarstw domowych mamy większy wpływ, niż mogłoby się wydawać. Na poziomie europejskim nawet niewielkie zmiany w zachowaniu będą miały dużą siłę oddziaływania. Niektóre kraje wciąż opierają produkcję energii na paliwach kopalnych, dlatego im mniejsze zużycie prądu, tym mniejsze emisje. Znaczący efekt można osiągnąć, obniżając termostaty już o 1 stopień”, mówi Lisette van der Kolk, ekspert ds. Planowania Urbanistycznego i Obszarów Zabudowanych w Sweco.

Aby przejść całkowicie na zrównoważony system energetyczny, musimy połączyć zmianę zachowań z wykorzystaniem odpowiednich środków technicznych.

„Żeby zmotywować ludzi, musimy powiązać zmianę z ich tożsamością i zaoferować im nagrody oraz bodźce zachęcające do oczekiwanego zachowania”, podsumowuje Catrin Finkenauer, profesor na uniwersytecie w Utrechcie i dyrektor naukowy Dynamics of Youth.

Sposobem oszczędzania energii w domu, z którym najczęściej identyfikują się pytani o to ludzie, jest zastępowanie żarówek diodami LED. Badania rzucają jednak światło na to, gdzie można wywrzeć największy wpływ.  Oświetlenie, praca urządzeń elektrycznych, gotowanie w domu i praca klimatyzacji łącznie składają się na zaledwie 20 procent końcowego zużycia energii.

W gospodarstwie domowym zużywamy ją przede wszystkim na ogrzewanie, które odpowiada za około dwie trzecie naszego końcowego zużycia. Po dodaniu czasu poświęconego na ciepły prysznic i kąpiel, generowanie ciepła okazuje się stanowić aż 80% końcowego zużycia energii. Oszczędności związane z ogrzewaniem dają początek innym działaniom o dużym wpływie.

Aby uzyskać więcej informacji na temat transformacji energetycznej i najskuteczniejszych działań indywidualnych, przeczytaj najnowszy raport Urban Insight „Transformacja energetyczna: jak możesz wnieść swój wkład?”.

Background

Urban Insight to seria raportów, w których eksperci Sweco dzielą się wiedzą na temat rozwoju obszarów miejskich z perspektywy ich mieszkańców. Przeczytaj cały raport tutaj:

Aby uzyskać dodatkowe informacje, prosimy o kontakt: Johnny Nylund, Head of Press, +46 73 773 5189, johnny.nylund@sweco.se

Sweco planuje i projektuje społeczności oraz miasta przyszłości. Rezultaty naszej pracy to ekologiczne budynki, efektywna infrastruktura i dostęp do energii i czystej wody. W Europie zatrudniamy 16 000 pracowników, oferując Klientom profesjonalną wiedzę i umiejętności przy realizacji każdego projektu. Co roku jesteśmy zaangażowani w inwestycje w 70 krajach na całym świecie. Sweco to wiodąca, europejska firma doradcza z branży architektonicznej i inżynieryjnej, osiągająca obroty na poziomie ok. 18.7 mld SEK (1.8 mld EUR), notowana na giełdzie NASDAQ w Sztokholmie.