0 of 0 dla ""

Sweco Urban Insight raport 01 2021

Redefiniujemy przestrzenie miejskie – na pierwszym miejscu stawiamy ludzi

Według Europejskiej Agencji Środowiska ponad 70 procent ludzi w europejskich miastach oddycha zanieczyszczonym powietrzem, a jak stwierdza Światowa Organizacja Zdrowia: 1 milion zgonów rocznie w Europie ma miejsce z powodu braku aktywności fizycznej. Kluczem do zdrowszego, bardziej produktywnego i ekologicznego, a mniej zanieczyszczonego miasta może być nowa strategia planowania i projektowania oparta na idei wspólnej prędkości w przestrzeni miejskiej.

Raport do pobrania: tutaj

Pandemia ukazała nam nowe perspektywy i ujawniła wady obecnego planowania przestrzeni publicznej oraz układu ulic, ponieważ zakłóciła zachowanie ludzi związanych z podróżowaniem, zmuszając nas do pracy z domu, pokonywania krótszych odległości i odkrywania miasta na bardziej lokalną skalę. Jednocześnie oczekuje się, że do 2050 r. około 70 procent światowej populacji, czyli aż 7 miliardów ludzi, będzie mieszkać w miastach. Z uwagi na zanieczyszczenie powietrza powodujące szkody dla zdrowia ludzkiego i ekosystemów, duża część populacji nie będzie żyła w zdrowym środowisku.

W nowym raporcie Sweco przewiduje: bliskość, zagęszczenie, wspólną prędkość jako ścieżki do przekształcania ulic w inkubatory zdrowia i dobrego samopoczucia. “Podstawowa strategia ulic jako inkubatorów zdrowia, polega na traktowaniu różnych środków transportu w mieście, od jazdy samochodem po chodzenie, na równi w strategii planowania i projektowania, którą nazywamy wspólną prędkością” – mówi David Lindelöw, Planista transportu w Sweco (Göteborg, Szwecja) i jeden z Autorów raportu.

Raport promuje bliskość miejskich udogodnień i usług wraz z koncepcją mobilności, która ułatwia zróżnicowanie środków transportu, aby dotrzeć do celu w tym samym czasie. Jednym z przykładów jest koncepcja 15-minutowego miasta oparta na założeniu, że obywatele powinni mieć możliwość chodzenia do szkoły, spędzania wolnego czasu, pracy i robienia zakupów w odległości spaceru lub jazdy rowerem od swoich domów. Którędy teraz? Zdrowe rozwiązania dla naszych ulic i miast – dzielenie się prędkością, przestrzenią uliczną i przyszłością nadającą się do życia” to pierwszy z serii raportów Urban Insight firmy Sweco na temat zdrowia i dobrego samopoczucia w miastach, w których eksperci podają konkretne pomysły, rozwiązania i odkrycia naukowe potrzebne do planowania i projektowania bezpiecznych oraz odpornych na zmiany klimatu przyszłych środowisk miejskich.

O Urban Insight

Urban Insight jest długoterminową inicjatywą, która dostarcza, w formie raportów, spostrzeżeń na temat zrównoważonego rozwoju miast, widzianego z perspektywy obywatela. Raporty napisan przez ekspertów Sweco oparte są na faktach i badaniach. Inicjatywa ta zwraca uwagę społeczeństwom i decydentom na fakty potrzebne do zrozumienia i sprostania obecnym oraz przyszłym wyzwaniom.

Dowiedz się więcej odwiedzając naszą stronę internetową: www.swecogroup.com/urban-insight

Aby uzyskać dodatkowe informacje, prosimy o kontakt:

fot. główne: Helheden | Aarstiderne Architects część Sweco Denmark