Projektowanie regeneratywne – jak zrewitalizować środowisko miejskie dla ludzi i przyrody
Opublikowano: 10/03/2025
Najnowsze dane Europejskiej Agencji Środowiska pokazują, że 81% chronionych siedlisk jest w złym stanie, a jedynie 9% ulega poprawie. Rozwój miast często koncentruje się na zagęszczeniu, co stwarza wyzwania dla utrzymania zielonej infrastruktury i bioróżnorodności, przez co miasta są jeszcze bardziej narażone na zanieczyszczenia, powodzie i fale upałów.
Aby przeciwdziałać temu trendowi, eksperci Sweco sugerują przejście na projektowanie regeneratywne — podejście, które zajmuje się wyzwaniami środowiskowymi, jednocześnie integrując zdrowie środowiskowe, witalność ekonomiczną i równość społeczną. Zasady regeneratywne postrzegają ludzi jako integralne elementy większego ekosystemu i aktywnie dążą do wzmocnienia systemów naturalnych i społecznych.
Badanie Sweco obejmujące 22 europejskie miasta udowadnia jednak, że miejska powierzchnia zielono-niebieska może wzrosnąć o aż 42% – jest to 56 290 hektarów dodatkowej przestrzeni. Powierzchnia ta jest porównywalna z 400-krotnością obszaru londyńskiego Hyde Parku lub z 500-krotnością centrum estońskiego Tallina.
Zastosowanie zasad projektowania regeneratywnego nie tylko umożliwia powiększenie stref zielono-niebieskich i wsparcie bioróżnorodności, ale także ułatwia stworzenie zdrowszego środowiska dla ludzi.
“Regeneratywne dzielnice – gdzie ludzie i przyroda rozkwitają” – najnowszy raport Urban Insight został przygotowany przez ekspertów Sweco i przedstawia kluczowe elementy tworzenia regeneratywnych dzielnic.
Nowy Wełnowiec to wielofunkcyjna i ekologiczna dzielnica planowana do zagospodarowania w północnej części Katowic, pomiędzy aleją Wojciecha Korfantego a ulicą Konduktorską. Ten poprzemysłowy teren o powierzchni 30 h zostanie zrekultywowany, zrewitalizowany i przywrócony miastu. Będzie miejscem spotkań i integracji oraz wielopokoleniową, zrównoważoną i wielofunkcyjną dzielnicą, która w centrum stawia ludzi i klimat.
Zdjęcie:Grupa Capital Park
Zdjęcie:Grupa Capital Park
Osoba do kontaktu

Klaudia Moralewicz
Lider projektu Urban Insight w Polsce, Assessor BREEAM INC