0 of 0 dla ""

Raport Urban Insight: Hałas i zanieczyszczone powietrze to coraz większy problem

75 milionów mieszkańców UE jest narażonych na hałas drogowy, który powoduje rocznie około 10 000 przypadków przedwczesnych zgonów. Zanieczyszczenie powietrza jest przyczyną około pół miliona śmierci rocznie w samej Europie.

Życie w mieście bez wątpienia niesie ze sobą wiele korzyści, ale ma też wady. Mieszkańcy miast są często narażeni na szkodliwy poziom hałasu i zanieczyszczone powietrze, co obniża nie tylko jakoś ich życia, ale także je skraca, pomimo, iż w ciągu ostatnich 20 lat jakość powietrza w Europie uległa poprawie, a liczba szkodliwych substancji obecnych w powietrzu zmalała.

Około 75 milionów mieszkańców europejskich obszarów miejskich jest narażonych na hałas przekraczający poziom zalecany przez WHO. Według Europejskiej Agencji Ochrony Środowiska, narażenie na hałas ruchu drogowego w Europie może spowodować każdego roku 43 000 przypadków chorób serca i 10 000 przypadków przedwczesnej śmierci. Szacuje się, że zanieczyszczenie powietrza powoduje w Europie pół miliona przedwczesnych zgonów rocznie i jest jedną z głównych przyczyn skrócenia czasu życia. Dalsza urbanizacja i zmiany klimatu mogą powodować zwiększone zanieczyszczenie w nadchodzących latach.

W nowym raporcie Sweco Wholesome Air, Serene Cities – Reduced Noise and Air Pollution in Urban Areas, Kenneth Grenaa Lillelund, ekspert od hałasu drogowego i urbanistyki w Sweco, stwierdza, że rozwiązanie problemów związanych z hałasem i zanieczyszczeniem powietrza wymaga długoterminowej strategii.

“Ważne jest, aby znaleźć rozwiązania już na wczesnym etapie procesu planowania, ponieważ rosnąca populacja i zwiększony ruch, wymagają nowych rozwiązań” – mówi.

Ograniczenie ruchu, szczególnie ciężkich pojazdów, może zmniejszyć zarówno zanieczyszczenie powietrza, jak i poziom hałasu. Jednak sama regulacja ruchu drogowego nie zawsze jest wystarczająca. Wyznaczenie i ochrona tzw. stref uspokojonego ruchu ma korzystny wpływ na zdrowie. Pomocna może być także izolacja akustyczna budynków, ekrany akustyczne, dźwiękoszczelne okna i „cichy asfalt”, a także wentylacja mechaniczna w budynkach, z kontrolowanym poborem powietrza i / lub połączenie ich ze skutecznymi filtrami.

O Urban Insight

Urban Insight to seria raportów napisanych przez ekspertów Sweco, dotyczących różnych aspektów rozwoju miast z perspektywy jego mieszkańców.

Najnowszy raport dostępny jest tutaj.

Aby uzyskać dodatkowe informacje, prosimy o kontakt:

Johnny Nylund, Head of Press, +46 (0)73 773 5189, johnny.nylund@sweco.se

 

Sweco planuje i projektuje społeczności oraz miasta przyszłości. Rezultaty naszej pracy to ekologiczne budynki, efektywna infrastruktura i dostęp do energii i czystej wody. W Europie zatrudniamy 15 000 pracowników, oferując Klientom profesjonalną wiedzę i umiejętności przy realizacji każdego projektu. Co roku jesteśmy zaangażowani w inwestycje w 70 krajach na całym świecie. Sweco to wiodąca, europejska firma doradcza z branży architektonicznej i inżynieryjnej, osiągająca obroty na poziomie ok. 16.9 mld SEK (1.8 mld EUR), notowana na giełdzie NASDAQ w Sztokholmie.