Sweco bada techniczno-społeczny potencjał usuwania dwutlenku węgla
Opublikowano: 12/05/2025
Sweco pełni funkcję głównego konsultanta w kompleksowym projekcie badawczym, mającym na celu ustalenie potencjału usuwania dwutlenku węgla z perspektywy technicznej i społecznej. W ramach zadania zleconego przez Carbon Gap Ltd. konsultanci Sweco wykorzystują najnowsze badania i analizy, przeprowadzają konsultacje z interesariuszami, a także zbiorą opinie społeczne. Zakończenie projektu szacuje się na jesień 2025 roku.
Potencjał wdrożenia wybranych metod usuwania dwutlenku węgla (CDR) jest badany w Finlandii, w Niemczech i w Polsce. Celem projektu jest stworzenie ogólnodostępnych raportów na temat możliwości i potencjału usuwania dwutlenku węgla w każdym kraju.
Analiza techniczna uzupełniona o konsultacje społeczne i wywiady z interesariuszami
W ramach projektu badanych jest czternaście różnych metod usuwania węgla. Wynikiem kompleksowego przeglądu jest ilościowe określenie teoretycznego potencjału usuwania dwutlenku węgla. Analizę techniczną uzupełnią i wywiady z interesariuszami, które pozwolą na uzyskanie obrazu gotowości społeczeństwa do szerszego stosowania metod usuwania dwutlenku węgla.
Wywiady z interesariuszami już się odbywają, a biorą w nich udział m.in. kluczowe ministerstwa, organizacje, agencje i instytuty badawcze. Konsultacje społeczne zostaną zorganizowany późną wiosną.
Ocena gotowości do dekarbonizacji w Europie
Łącząc kontekst społeczny i obliczony potencjał teoretyczny, można uzyskać pojęcie o tym, ile dwutlenku węgla można faktycznie usunąć. W Finlandii analizę uzupełnia również mapa drogowa, która ma wspierać realizację potencjału. Jest ona przygotowywana we współpracy z interesariuszami.
„Ważne jest, aby dowiedzieć się, jaki poziom redukcji dwutlenku węgla można osiągnąć w poszczególnych krajach Europy i co byłoby do tego potrzebne. Badanie odgrywa kluczową rolę we wspieraniu planowania polityki krajowej i unijnej. Oceny gotowości do dekarbonizacji przeprowadzane przez Carbon Gap zapewniają analizy oddolne pozwalające odpowiedzieć na te kluczowe pytania. Z radością nawiązujemy współpracę ze Sweco w celu wdrożenia tego projektu w Finlandii, Niemczech i Polsce w 2025 roku” – mówi Sylvain Delerce, Dyrektor ds. badań i rozwoju w Carbon Gap.
Znaczenie usuwania dwutlenku węgla dla klimatu
„Spowolnienie zmiany klimatu to pilne zadanie. Do jego realizacji potrzebne jest nie tylko redukowanie emisji, ale również usuwanie dwutlenku węgla z atmosfery. Istnieje wiele różnych metod usuwania dwutlenku węgla, które nie zostały wcześniej kompleksowo zbadane. Ważne jest, aby ocenić metody usuwania dwutlenku węgla również z perspektywy społecznej, ponieważ wprowadzenie metod usuwania jest uwarunkowane polityką kraju, ustawodawstwem i innym kontekstem społecznym. Wspaniale jest móc wraz kolegami z lokalnych oddziałów Sweco w Niemczech i w Polsce dokonywać badań w tym ważnym obszarze” – mówi Heini Vassinen, Konsultant ds. zrównoważonego rozwoju w Sweco w Finlandii.
“To bardzo duży atut, że jako międzynarodowa firma możemy łączyć zespoły w różnych krajach, aby razem realizować tak ważne projekty. Bardzo doceniam również to, że badanie nie jest czysto akademickie, ale oparte na rzeczywistym kontekście społeczno-politycznym każdego kraju. Nie mogę się doczekać, aby zobaczyć jego wyniki” – dodaje Agata Skórka, Sustainability Consultant, Koordynatorka projektu w Sweco w Polsce.
Osoby do kontaktu

Heini Vassinen
Head of Energy & Industry Advisor, Sweco Finland
Agata Skórka
Sustainability Consultant