0 of 0 dla ""

Większe uzależnienie od elektryczności w połączeniu z częstszymi ekstremalnymi warunkami pogodowymi stanowi zagrożenie dla społeczeństwa

Społeczeństwo staje się coraz bardziej zaawansowane technologicznie i tym samym uzależnione od elektryczności. Trend ten czyni nas bardziej podatnymi na ekstremalne warunki pogodowe, które, według Międzyrządowego Zespół ds. Zmian Klimatu działający przy ONZ (IPCC), mogą stać się bardziej powszechne w wyniku zmian klimatycznych.

Silne burze są najbardziej prawdopodobną przyczyną zarówno stosunkowo długich, jak i geograficznie najbardziej rozległych zakłóceń w dostawie energii elektrycznej. Istnieją oczywiście awaryjne systemy do zapewnienia ciągłości funkcjonowania podstawowych zadań, ale również one mogą być podatne na przedłużające się zakłócenia.

Jednym z ostatnich przykładów jest burza Alfrida, która pozbawiła elektryczności około 100 000 gospodarstw domowych w Szwecji. W miejscowości Åland w Finlandii konsekwencje były równie dotkliwe. Burza spowodowała przerwy w zasilaniu energią w 93 procent gospodarstw domowych.

W najnowszym raporcie IPCC ostrzega, że ekstremalne warunki pogodowe mogą stać się bardziej powszechne w przyszłości. W połączeniu z rosnącą cyfryzacją społeczeństwa i uzależnieniem od energii elektrycznej, rozwój ten czyni nas bardziej wrażliwymi na jej braki.

“Połączenie naszej zwiększonej zależności od elektryczności i prognoz coraz częstszych ekstremalnych zjawisk pogodowych jest czymś, co należy poważnie potraktować. Społeczeństwo jest na ogół dość dobrze przygotowane do radzenia sobie z krótkoterminowymi przerwami w dostawie prądu, ale silniejsze burze i długotrwałe przerwy w jego dostawie mogą mieć znaczący wpływ ekonomiczny na społeczeństwo i powodować zakłócenia. Musimy być lepiej przygotowani na tego typu sytuacje” – radzi Sanna-Maria Järvensivu, Ekspert ds. Zarządzania ryzykiem w środowisku w Sweco.

Nowy raport Urban Insight przedstawia konkretne działania, które należy podjąć, aby zmniejszyć podatność na zagrożenia, jak na przykład magazynowanie energii i przejście w kierunku kabli podziemnych.

O Urban Insight

Urban Insight opiera się na serii raportów wglądów napisanych przez ekspertów Sweco dotyczących różnych aspektów rozwoju miast z perspektywy obywatela. Informacja o raporcie na stronie Urban Insight dostępna w języku angielskim jest tutaj. Pełny raport w języku angielskim do pobrania jest tutaj.

Aby uzyskać dodatkowe informacje, prosimy o kontakt:

Johnny Nylund, Head of Press, +46 (0)737735189, johnny.nylund@sweco.se

 

Sweco planuje i projektuje społeczności oraz miasta przyszłości. Rezultaty naszej pracy to ekologiczne budynki, efektywna infrastruktura i dostęp do energii i czystej wody. W Europie zatrudniamy 15 000 pracowników, oferując Klientom profesjonalną wiedzę i umiejętności przy realizacji każdego projektu. Co roku jesteśmy zaangażowani w inwestycje w 70 krajach na całym świecie. Sweco to wiodąca, europejska firma doradcza z branży architektonicznej i inżynieryjnej, osiągająca obroty na poziomie ok. 16.9 mld SEK (1.8 mld EUR), notowana na giełdzie NASDAQ w Sztokholmie.