0 of 0 dla ""

Wiele europejskich miast przechodzi rewolucję transportową

Prywatne samochody są od dawna głównym środkiem transportu w dużych miastach. Jednak coraz popularniejsze są wspólne podróżowanie samochodem, rowery elektryczne i pojazdy samojezdne, które mogą rzucić wyzwanie ich dominującej pozycji.

W ciągu ostatnich 70 lat samochód miał duży wpływ na urbanistykę i sposób projektowania naszych miast. Ze względu na nakłady finansowe i związane z tym inwestycje oraz rosnącą popularność dojazdów rowerem czy też ruchu pieszego, dominacja samochodów systematycznie się zmniejsza. Digitalizacja, automatyzacja i dostęp do nowych typów pojazdów elektrycznych mogą zmienić sposób podróżowania i przemieszczania się po mieście.

Nowy raport Urban Insight, przygotowany przez Sweco, opisuje trend, który nabiera tempa w miastach w całej Europie. Dzięki rozwiązaniom tzw. “łączonej mobilności” podróżujący mogą wybrać i połączyć środki transportu oraz usługi, aby łatwiej poruszać się po mieście. Oprócz zapewnienia większej elastyczności, ułatwia ona dokonywanie zrównoważonych wyborów.

“Nowe rozwiązania transportowe powinny być brane pod uwagę na najwcześniejszych etapach planowania rozwoju miast. Dzięki temu więcej mieszkańców miasta uzyska dostęp do alternatywnych sposobów podróżowania i zmniejszy ich zależność od samochodu” – mówi Sara Polle, ekspert ds. Ruchu drogowego w Sweco.

Większość miast, które koncentrują się na “mobilności łączonej” ma dobrze rozwiniętą sieć transportu publicznego, ale także korzysta z rowerów publicznych, współdzielenia samochodów i podobnych rozwiązań jako jego uzupełnienie. W szybkim tempie rozwijają się także pojazdy samojezdne, które powinny odgrywać kluczową rolę w przyszłości.

Kolejną zmianą w ramach „mobilności łączonej” jest “usługa MaaS”, która łączy różne rodzaje usług transportowych i wykorzystuje aplikacje lub podobne rozwiązanie do rezerwacji i płatności. Ten rodzaj usług jest już używany w Wiedniu, Helsinkach i Hanowerze.

O Urban Insight

Urban Insight opiera się na serii raportów wglądów napisanych przez ekspertów Sweco dotyczących różnych aspektów rozwoju miast z perspektywy obywatela. Przeczytaj raport tutaj.

Aby uzyskać dodatkowe informacje, prosimy o kontakt:

Johnny Nylund, Head of Press, +46 (0)73 773 5189, johnny.nylund@sweco.se

 

Sweco planuje i projektuje społeczności oraz miasta przyszłości. Rezultaty naszej pracy to ekologiczne budynki, efektywna infrastruktura i dostęp do energii i czystej wody. W Europie zatrudniamy 15 000 pracowników, oferując Klientom profesjonalną wiedzę i umiejętności przy realizacji każdego projektu. Co roku jesteśmy zaangażowani w inwestycje w 70 krajach na całym świecie. Sweco to wiodąca, europejska firma doradcza z branży architektonicznej i inżynieryjnej, osiągająca obroty na poziomie ok. 16.9 mld SEK (1.8 mld EUR), notowana na giełdzie NASDAQ w Sztokholmie.