Taksonomia UE

Taksonomia UE dla firm

Wspieramy naszych Klientów w weryfikacji założeń unijnej taksonomii w celu potwierdzenia zgodności działalności gospodarczej z kryteriami zrównoważonego rozwoju.

Proces oceny kwalifikacji i zgodności z zapisami taksonomii UE oraz raportowania zakłada realizację kilku etapów:

  • Etap 0 – mapowanie działalności kwalifikującej się do taksonomii – proces ten zakłada weryfikację, jakie obszary działalności realizowane są w przedsiębiorstwie. Etap kończy się oceną DZIAŁALNOŚĆ KWALIFIKUJE SIĘ / NIE KWALIFIKUJE SIĘ do taksonomii.
  • Etap 1 – weryfikacja istotnego wkładu dla przynajmniej jednego celu środowiskowego, braku poważnych szkód dla wszystkich celów środowiskowych, spełnienie minimalnych gwarancji. Etap kończy się oceną DZIAŁALNOŚĆ JEST ZGODNA / NIEZGODNA z taksonomią.
  • Etap 2 – obliczenie kluczowych wskaźników (obrót, nakłady inwestycyjne Capex, koszty operacyjne Opex) i przedstawienie wyników w postaci tabelarycznej. Dla każdej działalności, kwalifikującej się do oceny zgodności z taksonomią, należy obliczyć tzw. Key Performance Indicators, tj. wskaźniki dla: obrotów, Capex, Opex, ukazujące zgodność danej działalności z wymogami taksonomii wyrażoną przy pomocy wartości ułamkowej (licznik zawiera część zgodną z taksonomią).

Zagadnienia Taksonomii UE mogą odnosić się nie tylko do działalności gospodarczej kwalifikującej się do taksonomii, ale także do poszczególnych budynków. Budowaniu odporności organizacji na zmiany klimatu może także pomóc opracowanie strategii klimatycznej organizacji oraz ocena ryzyk klimatycznych dla danej inwestycji.

Taksonomia UE dla budynków

Wspieramy naszych klientów w weryfikacji zgodności nowych budynków i poddawanych renowacjom, a także działalności związanej z posiadaniem i najmem nieruchomości z technicznymi kryteriami kwalifikacji, które ustanowione zostały przez Taksonomię UE.

Weryfikacja zgodności inwestycji budowlanej z Taksonomią UE jest powiązana z możliwością pozyskania finansowania na lepszych warunkach z uwagi na fakt, że Taksonomia UE wspiera „zielone finansowanie” inwestycji, które spełniają cele i kryteria środowiskowe.

Weryfikację najlepiej przeprowadzać na etapie koncepcji. Dzięki temu możliwe jest zoptymalizowanie projektu (np. pod kątem efektywności energetycznej, czy rozwiązań z zakresu gospodarki cyrkularnej) oraz zastosowanie odpowiednich procedur i przeprowadzenie stosownych analiz wymaganych przez Taksonomię UE.

Analiza na etapie wykonawczym lub powykonawczym najczęściej już nie daje możliwości spełnienia taksonomicznych kryteriów. Jednak dzięki takiej analizie można wyciągnąć wnioski na przyszłość, aby w kolejnych projektach zastosować odpowiednie rozwiązania i środki zaradcze.

Budynki, w zależności od wybranego celu środowiskowego i zakresu działalności, oceniamy pod kątem następujących kryteriów:

  • efektywność energetyczna,
  • ryzyka klimatyczne i działania adaptacyjne,
  • ślad węglowy,
  • niskoemisyjne i bezpieczne materiały,
  • gospodarka odpadami,
  • rozwiązania cyrkuralne,
  • wodooszczędna armatura,
  • wpływ na środowisko.

Weryfikacja zgodności poszczególnych budynków z Taksonomią UE pozwoli także na obliczenie finansowych wskaźników CAPEX i OPEX działalności danej firmy.

Dodatkowo konsultanci Sweco oferują swoje usługi w zakresie obliczeń śladu węglowego budynków, obliczeń śladu węglowego organizacji i analiz ryzyk klimatycznych, które mogą być niezbędne do spełnienia kryteriów Taksonomii UE.

WARTO WIEDZIEĆ

Taksonomia to potoczna nazwa aktu prawnego Unii Europejskiej, tj. Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2020/852 z dnia 18 czerwca 2020 r. w sprawie ustanowienia ram ułatwiających zrównoważone inwestycje. Prawo jest nadal w fazie doprecyzowania, jednak możliwe jest, że część banków czy innych instytucji pożyczkowych, będzie chciała finansować działalności jedynie lub w znaczniej mierze zgodne z taksonomią. W takim wypadku przedsiębiorcy, chcący otrzymać kredyt na korzystnych warunkach, mogą być zobowiązani do wykazania, że ich działalność jest z nią zgodna. W innym przypadku mogą nie uzyskać potrzebnych im środków lub uzyskać je na niekorzystnych warunkach.

Osoba do kontaktu

Klaudia Moralewicz

Lider projektu Urban Insight w Polsce, Assessor BREEAM INC
brak zdjęcia

Wojciech Kurowski

Kierownik Zespołu FINANSOWEGO
Marcin Gawroński

Marcin Gawroński

Dyrektor Działu BUDOWNICTWA EKOLOGICZNEGO