0 of 0 dla ""

Architekci ze Sweco Polska przygotowali konkursową koncepcję budynku auli miejskiej

Opublikowano: 08/12/2023

Utalentowane zespoły Architektów z Krakowa i z Warszawy, doświadczenie w różnorodnych projektach, dużo włożonego serca i pracy to świetny przepis na pracę konkursową. Koncepcja budynku auli miejskiej w Rzeszowie pokazała, że pomimo odległości przygotowanie wysokiej jakości projektów jest możliwe. Poniżej kilka informacji na jej temat.

Budynek auli miejskiej powinien być inwestycją nowoczesną, łączącą funkcje kulturalne, konferencyjne i wystawiennicze. Naszym celem było zestawienie najbardziej innowacyjnych technik audiowizualnych wraz z wysokiej klasy architekturą. Projekt zaprezentowany przez nasz Zespół doskonale harmonizuje nowoczesną architekturę z historycznym kontekstem miejsca, co nadaje mu wyjątkowy charakter i znaczenie | Aleksandra Ćwikła, Architekt, a zarazem Kierownik Projektu.

Założenia architektoniczno-przestrzenne

W procesie projektowania budynku auli miejskiej w Rzeszowie przyjęto koncepcję, zakładającą zastosowanie różnorodnych materiałów, takich jak cegła (jako nawiązanie do sąsiedniej, historycznej zabudowy), beton architektoniczny oraz białe, nowoczesne, matowe szkło. Dzięki tej kombinacji materiałów udało się nadać budynkowi zarówno elegancji, jak i nowoczesnego charakteru, przy jednoczesnym nawiązaniu do bogatej historii miasta.

Rys. 1. Propozycja wizualna reprezentacyjnej klatki schodowej

Rys. 1. Propozycja wizualna reprezentacyjnej klatki schodowej

Od strony północnej, przy zakończeniu istniejącej pierzei historycznej zabudowy, zaprojektowano “plombę” z białego szkła, która poprzez swoją nowoczesność i oszczędność formy łączy dwa różne światy – tradycyjny obszar miasta z nowoczesnym obiektem. W tej przeszklonej bryle umieszczono reprezentacyjną klatkę schodową łączącą wszystkie kondygnacje.

Pozostała część pierzei została zaprojektowana jako bryła ceglana. Dzięki gradientowo ułożonej ażurowej cegle będzie można uzyskać ciekawe efekty świetlne zarówno w przestrzeni wewnętrznej w ciągu dnia, jak i od strony zewnętrznej w nocy, gdy budynek będzie rozświetlony.

Rys. 2. Wizualizacja głównej bryły budynku w godzinach nocnych. Widok na ażurową cegłę oraz rozświetloną plombę z białego szkła.

Rys. 2. Wizualizacja głównej bryły budynku w godzinach nocnych. Widok na ażurową cegłę oraz rozświetloną plombę z białego szkła.

Od strony ulicy Króla Kazimierza zastosowano stalową konstrukcję malowaną proszkowo w kolorze białym. Ta konstrukcja pełni podwójną funkcję: ma ograniczyć ilość wpadających promieni słonecznych od strony południowej i zachodniej oraz stanowić zadaszenie nad tarasem, który wraz z pnącą się po konstrukcji zielenią, stworzy bardzo atrakcyjną przestrzeń dla gości kawiarni.

Rys.3. Wizualizacja stalowej konstrukcji porośniętej zielenią od południowej strony działki

Rys. 3. Wizualizacja stalowej konstrukcji porośniętej zielenią od południowej strony działki

Aranżacja terenu ma nawiązywać do otaczającej budynek gradientowej cegły. Bardzo ważnym aspektem tej koncepcji są liczne zadrzewienia i wprowadzenie możliwie jak najwięcej zieleni do przestrzeni budynku i jego otoczenia. Projektuje się głównie niskie nasadzenia, krzewy oraz dużą ilość zieleni pnącej w terenie, na tarasach oraz we wnętrzu budynku.

Rozwiązania funkcjonalno-użytkowe

Budynek ma pełnić rolę społeczno-kulturalną. Najważniejszymi funkcjami budynku są: funkcja audytoryjna, konferencyjna oraz wystawiennicza. Ich uzupełnieniem są: część administracyjna, kawiarnia wraz z tarasem, a także taras widokowy na górze budynku. Funkcje zostały zaplanowane w taki sposób, aby wzajemnie ze sobą nie kolidować, a jednocześnie ułatwić wszystkim użytkownikom swobodne korzystanie ze wszystkich przestrzeni. Budynek jest dostępny dla osób niepełnosprawnych – za pomocą wind, platformy oraz ramp w przestrzeni terenu możliwe jest dotarcie do każdego miejsca budynku, a specjalnie dostosowane łazienki znajdują się na każdym piętrze.

Jednym z najważniejszych punktów tego projektu jest wielofunkcyjna sala, która może pomieścić 200 osób. Jej największą zaletą jest fleksybilność w aranżacji oraz wielofunkcyjność. Sala została wyposażona w trybunę teleskopową audytoryjną z napędem elektrycznym wraz z napędem transportowym do dowolnego przemieszczania się widowni, co umożliwia dowolną aranżację przestrzeni. Dzięki temu w sali może odbyć się wykład, koncert, pokaz mody, jubileusz, gala, czy też bankiet.

Rys. 4. Schemat różnych rozwiązań aranżacji sali wielofunkcyjnej oraz propozycja wnętrza pomieszczenia

Rys. 4. Schemat różnych rozwiązań aranżacji sali wielofunkcyjnej oraz propozycja wnętrza pomieszczenia

Główną klatką schodową można zejść na poziom -1, gdzie zaprojektowana została duża sala wystawowa. Jej ostateczny kształt oraz charakter będzie mógł zostać zaprojektowany dopiero podczas realizacji obiektu, gdy w trakcie prowadzenia prac budowlanych będzie można stwierdzić czy pod powierzchnią terenu znajdują się obiekty archeologiczne konieczne do zachowania.

Biorąc pod uwagę usytuowanie działki w historycznej zabudowie Rzeszowa, należy pamiętać, iż w istniejących podziemiach terenu mogły zachować się dawne piwnice zbudowane z cegieł. Zaproponowaliśmy, aby głównym budulcem elewacji była nawiązująca do tego faktu cegła, na przykład ta, odzyskana z piwnic, co pozwoliłoby zachować obieg zamknięty w wykorzystaniu tego materiału | Anna Nieznaj, Architekt

Rys. 5. Luźna propozycja ewentualnego wykorzystania obiektów archeologicznych

Rys. 5. Luźna propozycja ewentualnego wykorzystania obiektów archeologicznych

Na 1. piętrze znajduje się przestrzeń konferencyjna (dwie mniejsze sale z zapleczem) wraz z własnym węzłem sanitarnym.

Rozwiązania w kontekście optymalizacji użytkowania i utrzymania inwestycji, rozwiązania instalacyjne, techniczne i technologiczne

W naszej koncepcji zostały przedstawione różnorodne rozwiązania instalacyjne, techniczne i technologiczne, zwracające szczególną uwagę na założenia zrównoważonego rozwoju, w znacznym stopniu pomagające zoptymalizować użytkowanie i utrzymanie inwestycji, takie jak:

 • pompy ciepła i odzyskiwanie szarej wody;
 • panele fotowoltaiczne;
 • wentylacja mechaniczna oraz rekuperacja;
 • system retencji wody deszczowej;
 • minimalizacja wpływu na środowisko poprzez zastosowane materiałów atestowanych z ekologicznych źródeł;
 • magazynowanie energii;
 • instalacja zielonych dachów;
 • wykorzystanie energooszczędnych okien;
 • energooszczędne systemy oświetlenia i sterowania oświetleniem;
 • promowanie komunikacji publicznej i rowerów jako środków transportu do budynku.

Rozwiązania konstrukcyjne i materiałowe

Wizualizacja budynku od strony rynku. Widoczna zarówno plomba, jak i ażurowa cegła na podkonstrukcji

Rys. 6. Wizualizacja budynku od strony rynku. Widoczna zarówno plomba, jak i ażurowa cegła na podkonstrukcji

Zaproponowana przez naszych Architektów koncepcja budynku auli miejskiej charakteryzuje się zastosowaniem zaawansowanych rozwiązań materiałowych i konstrukcyjnych, które nie tylko nadają mu nowoczesny i unikatowy wygląd, ale także wpisują się w kontekst miejsca. Poniżej przedstawiono podstawowe rozwiązania materiałowe wykorzystane w koncepcji:

 • szklana fasada słupowo-ryglowa;

Fasada budynku została zaprojektowana w formie fasady słupowo-ryglowej, jednak z wizualnym pominięciem poziomych rygi na rzecz szkła klejonego. Pod cegłą ażurową zastosowano zwykłe przezierne szkło. Biała wstawka na granicy zabudowy tradycyjnej oraz nowoprojektowanej ceglanej wykonana zostanie ze szkła mlecznego zmatowionego.

 • ażurowo ułożona cegła na podkonstrukcji;

Fasada słupowo-ryglowa została osłonięta podkonstrukcją z ażurowo ułożoną cegłą, co ma nadać budynkowi unikalny charakter. Cegła została starannie dobrana i ułożona w sposób gradientowy, co stworzy efekt wizualnego przejścia między starym a nowym budownictwem. Układ ażuru na elewacji od strony rynku nawiązuje do historycznego podziału działek.

 • bielone szkło;

Budynek wykorzystuje mleczne, matowe szkło, co pozwoli na uzyskanie eleganckiego i nowoczesnego wyglądu.

 • beton architektoniczny;

Planuje się pozostawienie pionowego rysunku szalunkowego, a do samej mieszanki dodanie białego barwnika. W jego wizerunku będzie można odnaleźć nawiązania do haftów rzeszowskich, co nada fasadzie unikalny charakter i wpisze się w lokalną tradycję.

Haft rzeszowski na elewacji budynku

Rys. 7. Haft rzeszowski na elewacji budynku

 • biała stalowa konstrukcja porośnięta pnącą zielenią;

Eksponowana stalowa konstrukcja zewnętrzna ma spełniać funkcje zarówno dekoracyjne, jak i praktyczne. Wyposażona w żaluzjowe łamacze światła oraz cięgna konstrukcja ta pełni rolę nośną dla roślinności, która pnąc się w górę tworzy naturalne zadaszenie nad tarasem kawiarni. Jej głównym celem jest kontrolowanie ilości wpadającego promieniowania słonecznego od strony południowej i zachodniej, co pozwoli na regulację temperatury wewnątrz budynku oraz stworzy przyjemną, cienistą atmosferę na tarasie. Ponadto, roślinność stanowi nie tylko ozdobny element, ale także przyczynia się do poprawy jakości powietrza oraz estetyki otoczenia, wprowadzając naturalne piękno do przestrzeni miejskiej.

Jak sugeruje nasza koncepcja, budynek auli miejskiej w Rzeszowie to nie tylko przestrzeń kulturalna i konferencyjna, ale także wzorcowy przykład architektury, która respektuje historię miasta, łączy ją z nowoczesnością i angażuje się w zrównoważony rozwój. Jego architektura, funkcjonalność, dbałość o środowisko i komfort użytkownika sprawiają, że może być to obiekt unikatowy mogący stać się kolejnym symbolem Miasta.

Model 3D auli miejskiej

Koncepcja budynku została wykonana w środowisku BIM, co ułatwiło uzyskanie szczegółowego projektu 3D. Dzięki temu, stworzony model mógł zostać w szybki sposób przeniesiony do druku w technologii 3D. Zastosowanie tej metody oszczędziło czas, jaki byłby potrzebny do stworzenia makiety w sposób ręczny, a także pozwoliło na szybkie i efektywne stworzenie realistycznego modelu, odzwierciedlającego każdy detal budynku. Ostateczny rezultat pozwolił na estetyczną prezentację budynku w atrakcyjnej formie wizualnej, czytelnej dla każdego odbiorcy. Dzięki integracji BIM z drukiem 3D, projektowanie staje się bardziej dostępne, efektywne i interaktywne, co wpływa korzystnie na cały proces tworzenia oraz prezentacji koncepcji architektonicznych.

Zespół projektowy: Aleksandra Ćwikła, Paweł Migut, Anna Nieznaj, Aleksandra Pytko, Michał Skórski i Aleksandra Kuśnierz

Osoby do kontaktu

Paweł Migut

Menedżer ds. rozwoju biznesu | Architekt
Share via
Copy link