0 of 0 dla ""

Pracownicy Sweco Polska zwycięzcami Copernicus Hackathon Polska 2020

Pracownicy Sweco Polska zwycięzcami Copernicus Hackathon Polska 2020

Opublikowano: 05/05/2020

Zwycięzcą tegorocznego konkursu Copernicus Hackathon Polska 2020 został zespół składający się z pracowników Sweco Polska, który stworzył narzędzie do wspomagania zarządzania wodą opadową z wykorzystaniem danych satelitarnych – „Let’s Save The Rain”.

Zwycięski zespół wygrał nagrodę główną – uczestnictwo w rocznym, międzynarodowym programie Copernicus Acceleration, który pomoże rozwinąć ich pomysł w pełnowartościowy biznes. Finał hackathonu został przeprowadzony w całości online, ze względu na pandemię koronawirusa i związane z nią ograniczenia.

Pierwsza część Copernicus Hackathon odbyła się 7 marca, jeszcze w tradycyjnych warunkach, w przestrzeni łódzkiego SkyHuba. Był to dzień szkoleń i warsztatów z udziałem ekspertów z branży. Planowany na następny tydzień finał został już rozegrany w 100% online. Zespoły nagrały swoje finałowe prezentacje na wideo i przesłały do oceny jury. Następnie przeprowadzona została seria telekonferencji z każdym z zespołów, podczas której uczestniczy odpowiadali na nurtujące pytania dotyczące przesłanych projektów. Po tej części jury wybrało zwycięzców konkursu.

Zespoły i nagrody

Nagrodę główną, udział w międzynarodowym programie akceleracyjnym Copernicus, wygrał zespół z Poznania, składający się z pracowników naszej firmy. Ich projekt “Let’s Save The Rain” – to narzędzie do wspomagania zarządzania wodą opadową z wykorzystaniem danych satelitarnych.

Członkami zwycięskiego zespołu byli: Kamil Jawgiel, Katarzyna Pędziwiatr, Krzysztof Achtenberg, Olga Konieczna (Nowakowska) i Maria Dolniak. Projekt powstał pod patronatem Sweco Polska.

Poza nagrodą główną, przyznane zostały nagrody dodatkowe:

  • Nagroda od Space Bridge Fund – 20 godzin mentoringowych – powędrowała do naszego zespołu Let’s Save The Rain.
  • Nagroda firmy Kapitech, 10 godzin mentoringowych, została przyznana AgriSen – zespołowi z Rumunii, który zaproponował platformę monitoringu pól dla rolników, organizacji rządowych i naukowców.
  • Voucher dostępu do serwisu CreoDIAS także powędrował do zespołu AgriSen.

W finale wzięły także udział dwa inne zespoły. Almine CityForm z Krakowa zaproponował narzędzie wspomagające projektowanie infrastruktury miejskiej, planowanie inwestycji i prognozowanie popytu obywateli na usługi oraz zespół Urban Alert z Łodzi, który stworzył aplikację rozpoznającą inwestycje i budynki niezgodne z lokalną polityką przestrzenną i wysyłającą powiadomienia dla samorządów lokalnych.

Jury

Jury Copernicus Hackathon składało się z przedstawicieli firm: Kapitech, Astri Polska, Instytutu Geodezji i Kartografii, Polskiej Agencji Kosmicznej oraz Space Bridge Fund.  

Czym jest Program Copernicus?

Program Copernicus to program obserwacji Ziemi (Earth Observation) za pomocą satelitów, które każdego dnia zbierają dane o naszej planecie w świetle widzialnym, podczerwonym i z zastosowaniem obserwacji radarowej. Realizowany jest przez Komisję Europejską we współpracy z Europejską Agencją Kosmiczną. Dane z programu Copernicus są ogólnodostępne i darmowe. Celem Copernicus Hackathon jest  znalezienie nowych dziedzin, w których dane te mogą zostać wykorzystane (rozwinięcie nowych firm przedsięwzięć oraz projektów z sektora Earth Observation). Poza tym istotne jest również zbadanie zmian zachodzących na Ziemi, co pomoże w m.in.: odpowiednim dobrze środków zaradczych w czasie zmian klimatycznych, niestabilności pogody oraz wyczerpywania się surowców naturalnych. 

Na czym polega Hackathon?

Hackathon to wydarzenie, podczas którego uczestnicy w krótkim okresie czasu (od kilku godzin do kilku dni) opracowują nowe rozwiązania, programują aplikacje i strony internetowe rozwiązując przy tym postawione przed nimi wyzwania. Wszystko odbywa się w formie merytorycznej rywalizacji, która pozwala wypracować ciekawe narzędzia i metody. Ze względu na złożoną naturę wykorzystania danych satelitarnych z programu Copernicus, ta edycja Hackathonu była podzielona na dwie części – warsztatową i konkursową. 

Szczegółowe informacje o wydarzeniu dostępne są na stronie www.copernicus-hackathon.pl 

https://geoforum.pl/news/28861/poznalismy-zwyciezcow-copernicus-hackathon-polska-2020 

http://gisplay.pl/nawigacja-satelitarna/8571-znamy-zwyciezcow-copernicus-hackathon-polska-2020.html 

https://weneedmore.space/znamy-zwyciezcow-copernicus-hackathon-polska-2020/ 

 

Olga Koniczena, Sweco

Olga Konieczna

Specjalista/Konsultant GIS
brak zdjęcia

Katarzyna Pędziwiatr

Konsultant ds. środowiskowych i GIS

Maria Dolniak

GRI Certified Sustainability Professional, Assessor BREEAM Communities
Share via
Copy link