0 of 0 dla ""

„Obieg zamknięty” na obszarach miejskich jako element walki ze zmianami klimatu

W ciągu następnej dekady liczba ludności na obszarach miejskich wzrośnie o prawie 2,5 miliarda ludzi. Aby poradzić sobie z tym wzrostem i nadal osiągnąć cele porozumienia klimatycznego z Paryża, branża budowlana musi przejść od podejścia liniowego („weź, zrób, użyj, wyrzuć”) do cyrkulacyjnego.

Aż 9% emisji dwutlenku węgla pochodzi z produkcji materiałów budowlanych. Aby temu zapobiec, od 2020 roku UE zdecydowała, że ​​70% wszystkich odpadów budowlanych musi być poddawanych recyklingowi.

„Burzenie i budowanie od nowa stało się normą. Potrzeba działań na rzecz klimatu jest pilna, ponieważ jesteśmy świadkami bezprecedensowej utraty bioróżnorodnych ekosystemów. Dostosowując nasze miasta i miejscowości oraz przyjmując strategię cyrkularną, możemy nagiąć krzywą bioróżnorodności, poprawić klimat i zapewnić bardziej atrakcyjne przestrzenie miejskie ”- mówi Nina Marie Andersen, architekt krajobrazu w Sweco w Norwegii.

W Oslo planuje się ponowne wykorzystanie 18-piętrowego budynku z 1970 r. Gdyby budynek został wyburzony i w jego miejsce powstał nowy, materiały budowlane wykorzystane do jego postawienia zawierałyby około 4000 ton węgla. Dzięki odnowieniu i zachowaniu większości konstrukcji, emisje będą o 55% niższe.

Kiedy nie można zachować i ponownie wykorzystać całej konstrukcji, dobrym pomysłem jest ponowne wykorzystanie istniejących materiałów budowlanych, zwłaszcza w przypadku betonu. Globalna produkcja cementu stanowi około 5% całkowitej emisji dwutlenku węgla – to  2 razy więcej niż emisja z podróży lotniczych.

Construction City, związek firm budowlanych z Oslo, zidentyfikował możliwość ponownego wykorzystania 3400 ton betonu. Dzięki temu można zmniejszyć całkowitą emisję dwutlenku węgla o 952 ton. To równowartość około 350 lotów w obie strony z Londynu do Nowego Jorku!

„Obieg zamknięty – wizja miejskiej transformacji” to szósty z serii raportów Urban Insight firmy Sweco na temat działań na rzecz klimatu. Nasi eksperci prezentują w nich konkretne dane i fakty potrzebne do planowania i projektowania bezpiecznych, a także odpornych na zmiany klimatu przyszłych środowisk miejskich.

O Urban Insight

Urban Insight jest długoterminową inicjatywą, która dostarcza, w formie raportów, spostrzeżeń na temat zrównoważonego rozwoju miast, widzianego z perspektywy obywatela. Inicjatywa ta zwraca uwagę społeczeństwom i decydentom na fakty potrzebne do zrozumienia i sprostania obecnym oraz przyszłym wyzwaniom.

Dowiedz się więcej odwiedzając naszą stronę internetową: swecourbaninsight.com.

Aby uzyskać dodatkowe informacje, prosimy o kontakt:

Johnny Nylund, Head of Public Relations, +46 (0)73 773 5189, johnny.nylund@sweco.se

Piotr Szymczak, Director Business Unit Consulting, +48 (0)601 935 677, piotr.szymczak@sweco.pl

 

Sweco planuje i projektuje społeczności oraz miasta przyszłości. Rezultaty naszej pracy to ekologiczne budynki, efektywna infrastruktura i dostęp do energii i czystej wody. W Europie zatrudniamy 17 500 pracowników, oferując Klientom profesjonalną wiedzę i umiejętności przy realizacji każdego projektu. Co roku jesteśmy zaangażowani w inwestycje w 70 krajach na całym świecie. Sweco to wiodąca, europejska firma doradcza z branży architektonicznej i inżynieryjnej, osiągająca obroty na poziomie ok. 20.6 mld SEK (1.9 mld EUR), notowana na giełdzie NASDAQ w Sztokholmie. www.swecogroup.com.