0 of 0 dla ""

Sweco nadzorowało rozbudowę drogi wojewódzkiej nr 512 Pieniężno – Bartoszyce

Sweco nadzorowało rozbudowę drogi wojewódzkiej nr 512 Pieniężno – Bartoszyce

Opublikowano: 25/08/2022

Zakończyła się rozbudowa DW 512 na blisko 48 kilometrowym odcinku Pieniężno – Bartoszyce w województwie warmińsko-mazurskim. Celem projektu było promowanie zrównoważonego transportu i usuwanie niedoborów przepustowości w działaniu najważniejszej infrastruktury sieciowej. Sweco Polska, na zlecenie Zarządu Dróg Wojewódzkich w Olsztynie, pełniło funkcję Inżyniera Kontraktu dla tej inwestycji.

Biegiem po drodze

28.07.2022 oficjalnie otwarto nowy odcinek drogi w niecodzienny sposób. Tradycyjne przecięcie wstęgi odbyło się w Górowie Iławeckim, jednak zanim do tego doszło, uczestnicy wydarzenia musieli do tego miejsca dobiec. Zorganizowano bowiem charytatywną sztafetę – za każdy przebiegnięty kilometr Wykonawca inwestycji (grupa NDI) wpłacił tysiąc złotych na rzecz Stowarzyszenia Środkowo-Europejskie Centrum Szkolenia Młodzieży z siedzibą w Górowie Iławeckim. W sumie udało się zebrać aż 48 600 zł.

W składzie sztafety znaleźli się przedstawiciele Urzędu Marszałkowskiego, Zarządu Dróg Wojewódzkich, Wykonawcy, Inżyniera Kontraktu, lokalnych samorządów i instytucji uczestniczących przy realizacji zadania. Sweco Polska reprezentowało 7 osób: Elżbieta Żemło, Dorota Wiśniewska, Karolina Rutkowska, Paweł Piwowarski, Edyta Kutryb, a także Aleksandra Jasiulewicz-Berger i Arkadiusz Tarasewicz. Brawo Wy!

Efekty rozbudowy

W ramach inwestycji wykonano: budowę obwodnicy Górowa Iławeckiego i miejscowości Wojciechy, korektę łuków poziomych i pionowych DW 512, a także budowę i przebudowę skrzyżowań drogowych, obiektów inżynierskich, mostów i przepustów oraz zatok autobusowych, chodników i miejsc postojowych. Powstały również stanowiska do ważenia pojazdów ciężarowych z miejscem obsługi pojazdów oraz zostały wykonane zjazdy na posesje indywidualne i publiczne, odwodnienie drogi oraz jej poszerzenie. Pojawiło się także nowe oświetlenie uliczne.

Projekt został zrealizowany w ramach poprawy wewnętrznej dostępności transportowej województwa warmińsko-mazurskiego. Rozbudowana DW 512 łączy się z drogami o znaczeniu ponadregionalnym: z DK51 prowadzącą w kierunku północnym do przejścia granicznego z Rosją Bezledy – Bagrationowsk, w południowym poprzez drogę europejską S7 (E77) do Warszawy. Łącząc się z drogą DW 507 w Pieniężnie, poprzez przeniesienie ruchu na drogę europejską S22 (E28) (miejscowość Maciejewo), przenosi również ruch do kolejnego przejścia granicznego z Rosją Grzechotki – Mamonowo. Tym samym inwestycja usprawnia połączenie z siecią dróg TEN-T.

Sweco nadzorowało rozbudowę drogi wojewódzkiej nr 512 Pieniężno – Bartoszyce

Więcej informacji o projekcie na stronie inwestycji.

Share via
Copy link