0 of 0 dla ""

W wielu miastach brakuje planów adaptacji klimatycznej

Tylko jedno na cztery europejskie miasto ma plan adaptacji do nadchodzących zmian klimatu. Nadal jest czas na działania, ale musimy pilnie przyśpieszyć ich tempo.

Najgorsza powódź od ponad 100 lat nawiedziła niedawno południową Francję i północne Włochy, pozostawiając po sobie zarówno śmierć, jak i zniszczenie. Francuskie, nadmorskie miasto Nicea, było jednym z najbardziej dotkniętych. W nadchodzących dziesięcioleciach ekstremalne zjawiska pogodowe związane z zmianami klimatu będą występować w naszych miastach coraz częściej i na większą skalę

Obecnie tylko 26% europejskich miast ma plan adaptacji do nadchodzących zmian klimatycznych, jednak żadne nie zdołało wprowadzić planu w pełni. Spośród nich, wiele napotyka na problemy, począwszy od braku elastyczności w instytucjach do niezgodnych przepisów.

W nowym raporcie Sweco chce wskazać miastom sposoby przyspieszenia działań, aby sprostać wyzwaniom związanym ze zmianami klimatu.

„Dzięki wywiadom i szeroko zakrojonym badaniom, zidentyfikowaliśmy 4 trendy w planowaniu miast oraz ich adaptacji do zmian klimatycznych, które stanowią wyraźne przeszkody i wyzwania dla urbanistów. W oparciu o nie zebraliśmy 10 przykładów najlepszych praktyk z wiodących europejskich miast, które pokazują, jak skutecznie je rozwiązać”- mówi Jonathan A. Leonardsen, Dyrektor Sweco ds. Odporności Klimatycznej i Rozwoju Miast.

Na przykład w Rotterdamie łączność między innowacyjnymi niebiesko-zielonymi dachami a publicznymi placami wodnymi, znajdującymi się na poziomie ulicy, jest głównym elementem planowania adaptacyjnego na wypadek ekstremalnych zjawisk pogodowych. W Berlinie wprowadzono oddzielne taryfy za odprowadzanie wody deszczowej i za ścieki, co zmieniło dostępność finansowania inwestycji adaptacyjnych na dużą i na małą skalę. Z kolei w Barcelonie „Plan Drzewny” (Trees Masterplan) ma na celu przekroczenie minimalnych standardów UE dotyczących dostępu do terenów zielonych na mieszkańca.

„Planowanie adaptacji klimatycznej” to piąty z tegorocznych raportów Sweco Urban Insight na temat działań w dziedzinie klimatu, w którym nasi eksperci przedstawiają konkretne dane i fakty niezbędne do planowania i budowania bezpiecznych oraz odpornych na zmiany klimatu środowisk miejskich.

O Urban Insight

Urban Insight opiera się na serii raportów wglądów napisanych przez ekspertów Sweco dotyczących różnych aspektów rozwoju miast z perspektywy obywatela. Przeczytaj raport tutaj.

 

Aby uzyskać dodatkowe informacje, prosimy o kontakt:

Johnny Nylund, Head of Public Relations, +46 (0)73 773 5189, johnny.nylund@sweco.se

Piotr Szymczak, Director Business Unit Consulting, +48 (0)601 935 677, piotr.szymczak@sweco.pl

 

Sweco planuje i projektuje społeczności oraz miasta przyszłości. Rezultaty naszej pracy to ekologiczne budynki, efektywna infrastruktura i dostęp do energii i czystej wody. W Europie zatrudniamy 17 500 pracowników, oferując Klientom profesjonalną wiedzę i umiejętności przy realizacji każdego projektu. Co roku jesteśmy zaangażowani w inwestycje w 70 krajach na całym świecie. Sweco to wiodąca, europejska firma doradcza z branży architektonicznej i inżynieryjnej, osiągająca obroty na poziomie ok. 20.6 mld SEK (1.9 mld EUR), notowana na giełdzie NASDAQ w Sztokholmie. www.swecogroup.com.