0 of 0 dla ""

30 czerwca 2023 odbyło się oficjalne otwarcie najdłuższego tunelu podwodnego w Polsce oraz jednego z najnowocześniejszych tuneli tego typu w Europie. Nadzór nad inwestycją sprawowało Sweco w konsorcjum z firmą Lafrentz.

Wyczekiwany tunel w Świnoujściu został oficjalnie oddany do użytku!

Opublikowano: 04/07/2023

30 czerwca 2023 odbyło się oficjalne otwarcie najdłuższego tunelu podwodnego w Polsce oraz jednego z najnowocześniejszych tuneli tego typu w Europie. Nadzór nad inwestycją sprawowało Sweco w konsorcjum z firmą Lafrentz.

Inwestycja znacznie usprawni komunikację w mieście. Dotychczas kierowcy uzależnieni byli od zaledwie 2 przepraw promowych pomiędzy wyspami Uznam i Wolin. Było to uciążliwe szczególnie w sezonie letnim, kiedy tworzyły się długie kolejki czekających na  transport. Tunel pod Świną będzie można pokonać samochodem w ok. 2 minuty.

Tunel w Świnoujściu – w skrócie

Tunel pod Świną połączył wyspy Uznam i Wolin, na odcinku od ul. Karsiborskiej na wyspie Uznam do skrzyżowania z ul. Duńską i ul. Fińską na wyspie Wolin. Tunel jest jednorurowy. W każdym kierunku ma po jednym pasie ruchu o szerokości 3,5 metra oraz pasy awaryjne po około 2 metry szerokości. Długość tunelu drogowego, podwodnego oraz dróg dojazdowych wraz ze wszelką infrastrukturą towarzyszącą to 3,2 km, z czego sam tunel drążony metodą TBM ma ok. 1,44 km. Tym samym jest to najdłuższa przeprawa podwodna w Polsce.

Celem projektu było usprawnienie połączenia komunikacyjnego pomiędzy wyspami Uznam i Wolin w Świnoujściu. Całkowity koszt inwestycji to ponad 900 milionów złotych, z czego prawie 775,7 milionów to dofinansowanie z Unii Europejskiej (85 procent). Pozostałą kwotę dołożyła z własnego budżetu Gmina Miasto Świnoujście.

Inwestorem budowy tunelu jest Gmina Miasto Świnoujście, a Inwestorem Zastępczym w jej imieniu Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad Oddział w Szczecinie. Nadzór inżynierski w funkcji konsultanta pełni Sweco Polska jako lider Konsorcjum wraz z  ze Sweco GMBH oraz firmą Lafrentz. Wykonawcą jest konsorcjum firm PORR S.A. (lider konsorcjum), PORR Bau GmbH, Gülermak Agir Sanayi Inşaat ve Taahhüt A.S oraz Energopol – Szczecin S.A.

fot. Gmina Miasto Świnoujście

Share via
Copy link