0 of 0 for ""

Urban Insight

Jak zmienić budynki w banki materiałów?

Opublikowano: 01/06/2022

Szacuje się, że europejskie budownictwo generuje 400 milionów ton odpadów rocznie. Dzięki wykorzystaniu modeli cyfrowych w połączeniu z obiegiem zamkniętym, można zredukować 3600 ton emisji dwutlenku węgla, czyli 11,5 miliona euro – w jednym budynku.

W Szwecji magazyn w centrum Sztokholmu został przekształcony w modny hotel Blique. Korzystając z cyfrowego modelu, można było podejmować decyzje dotyczące tego, które części budynku należy ponownie wykorzystać lub poddać recyklingowi. Łącznie zaoszczędzono 3600 ton emisji dwutlenku węgla w porównaniu z sytuacją, w której hotel zostałby zbudowany od podstaw. Całkowite uniknięte koszty gospodarowania odpadami, nowe materiały i skutki dla społeczeństwa wynikające z emisji dwutlenku węgla wynoszą 11,5 mln EUR (równowartość 750 EUR za mkw.).

„Gdybyśmy mieli przegląd budynków i ich dostępnych zasobów materiałowych w całej Europie, moglibyśmy lepiej dopasować renowację i rozbiórkę do budowy, zabezpieczyć dostępność materiałów i zaoszczędzić ogromną ilość emisji dwutlenku węgla, a co za tym idzie pieniędzy, dzięki zwiększeniu ponownego wykorzystaniu materiałów budowlanych. Musimy osiągnąć cele zerowej emisji dwutlenku węgla netto i przejść od marnotrawstwa do gospodarności. Sposobem na to jest zastosowanie cyrkularnych metod do wszystkiego, co robimy” – mówi Elise Grosse, Dyrektor ds. zrównoważonego rozwoju w Sweco Architects w Szwecji.

Kluczem do tego są dane. Aby znaleźć zasoby i wartość w istniejących budynkach, musimy zagłębić się w dane. Konsekwencją tego jest wiedza i świadome podejmowanie decyzji, niezależnie od tego, czy jesteśmy deweloperem, inwestorem, projektantem, planistą, gminą, czy też w jakikolwiek inny sposób angażujemy się w budowę obiektów.

Budownictwo odpowiada za około 40 procent światowych emisji. Przy zmianach klimatu, nowych przepisach i rosnących kosztach nowych materiałów kontynuacja dotychczasowego działania nie wchodzi w grę. Nowy raport Urban Insight „Budowanie przyszłości za pomocą danych z gospodarki o obiegu zamkniętym” zawiera przegląd najlepszych praktyk i nowych narzędzi do gromadzenia informacji potrzebnych do przekształcenia budynków z pochłaniaczy materiałów w banki materiałów.

Jest to pierwszy z tegorocznej serii raportów Urban Insight firmy Sweco, której motywem przewodnim jest temat „Gospodarka o obiegu zamkniętym”. Eksperci przedstawiają w nim konkretne pomysły, rozwiązania i odkrycia naukowe potrzebne do planowania i projektowania bezpiecznych oraz odpornych na zmiany klimatu przyszłych środowisk miejskich.

Osoba do kontaktu

brak zdjęcia

Piotr Szymczak

Dyrektor DZIAŁU KONSULTING

Sweco planuje i projektuje społeczności oraz miasta przyszłości. Rezultaty naszej pracy to ekologiczne budynki, efektywna infrastruktura i dostęp do energii i czystej wody. W Europie zatrudniamy 18 500 pracowników, oferując Klientom profesjonalną wiedzę i umiejętności przy realizacji każdego projektu. Co roku jesteśmy zaangażowani w inwestycje w 70 krajach na całym świecie. Sweco to wiodąca, europejska firma doradcza z branży architektonicznej i inżynieryjnej, osiągająca obroty na poziomie ok. 23 mld SEK (2,2 mld EUR), notowana na giełdzie NASDAQ w Sztokholmie. www.swecogroup.com.

Share via
Copy link
Powered by Social Snap