0 of 0 dla ""

Usługa magazynowania energii – klucz do redukcji emisji dwutlenku węgla

Choć magazynowanie energii może pomóc w łagodzeniu zmian klimatu, to jednak jej wykorzystanie wciąż jest niewielkie i musiałoby ulec potrojeniu do 2050 r., aby utrzymać globalne ocieplenie na poziomie poniżej 2°C. Osiągnięcie tego celu wymaga przyjrzenia się innowacyjnym sposobom przyspieszenia procesu wdrażania. Czy usługi magazynowania energii (ESaaS) mogą być jednym z rozwiązań?

Zreformowanie systemu energetycznego należy do najważniejszych działań łagodzących zmiany klimatu, a magazynowanie energii jest jego istotnym aspektem. Na całym świecie gromadzone jest tylko 3% mocy. Aby ograniczyć globalne ocieplenie do poziomu poniżej 2°C, ilość magazynowanej energii musiałaby wzrosnąć ze 140 GW w 2014 r. do 450 GW w 2050 r. 

W nowym raporcie Sweco, usługa magazynowania energii została wyróżniona jako koncepcja o potencjale, który może zmienić branżę. Wdrożenie jej oznacza udostępnianie klientom magazynowania energii za opłatą miesięczną lub roczną, podobną do subskrypcji na akcesoria, filmy czy muzykę. Może to obniżyć barierę wysokich kosztów początkowych tych inwestycji, pomóc w łączeniu różnych źródeł magazynowania i dać społeczeństwu możliwość przetestowania rozwiązania bez długoterminowych zobowiązań.

„Jeśli chcemy, aby więcej osób i organizacji korzystało z magazynowania energii, musimy uczynić je łatwym i opłacalnym. Usługa magazynowania energii to bardzo obiecująca koncepcja, która może stać się właśnie taka. Mamy nadzieję, że więcej decydentów i firm wykorzysta jej potencjał – mówi Maria Xylia, Starszy Konsultant ds. Systemów energetycznych w Sweco.

Raport uwzględnia powszechne błędne przekonania dotyczące technologii systemów bateryjnych i identyfikuje je jako przyczynę, dla której nie doświadczyliśmy jeszcze znaczącego przełomu w kwestii magazynowania z ich pomocą. Czy magazynowanie geotermalne jest możliwe tylko w gejzerach Islandii? Czy przenośne magazynowanie wodoru jest zbyt niebezpiecznym rozwiązaniem, aby kiedykolwiek brać je pod uwagę? Nasza odpowiedź na te pytania brzmi “nie”.

„Jeśli będziemy musieli czekać na idealną baterię, możemy czekać zbyt długo, marnując czas, który można wykorzystać na łagodzenie zmian klimatu. Minęło 40 lat, zanim elektryczność stała się powszechna w gospodarstwach domowych, a smartfonom upowszechnienie zajęło około 10 lat – ile czasu potrzeba, aby nasze miasta stały się miastami magazynowania energii? Uważam, że właśnie teraz jest czas na działanie”- mówi Xylia.

Aby uzyskać więcej informacji na temat usługi Energy-Storage-as-a-Service i rozwiązań niezbędnych do wdrożenia efektywnych metod magazynowania energii, przeczytaj raport „Poza punktem krytycznym: magazynowanie energii w przyszłości”.

Background

Urban Insight to seria raportów, w których eksperci Sweco dzielą się wiedzą na temat rozwoju obszarów miejskich z perspektywy ich mieszkańców. Pobierz raport tutaj.

 

W razie pytań prosimy o kontakt z:

Johnny Nylund, Head of Press, +46 73 773 5189, johnny.nylund@sweco.se