0 of 0 dla ""

Sweco Urban Insight raport 03 2021

W wielu miastach brakuje planu zarządzania ekstremalnymi warunkami pogodowymi

Intensywne deszcze i powodzie tego lata, wraz z alarmującym raportem IPCC (Międzyrządowy Zespół ds. Zmian Klimatu) o ekstremalnych zmianach pogodowych, zwracają uwagę wszystkich na zaopatrzenie w wodę i zarządzanie w naszych miastach. Aby zapewnić zdrową przyszłość i zapobiec awariom systemu, Sweco proponuje w nowym raporcie trzy strategie dotyczące wody.

Najnowszy raport IPCC alarmuje o skali zniszczeń spowodowanych częstszymi i rozległymi opadami oraz powodziami. Widzieliśmy wyraźne dowody tego ostatniego lata w różnych miejscach na świecie. Systemy kanalizacyjne w wielu europejskich miastach, często budowane ponad 100 lat temu, są nieprzygotowane na tak nawalne opady. Pogarszanie się stanu technicznego sieci wody pitnej i kanalizacyjnej w europejskich miastach, wpływa na to, że infrastruktura kanalizacyjna może się zawalić z powodu awarii materiałów za 10-20 lat.

Jednocześnie susze i niedobory wody stały się rzeczywistością. Jeśli nie nastąpią żadne zmiany w globalnym zużyciu wody, zapotrzebowanie na wodę przekroczy dostępną podaż o 40 procent w 2030 r. ze względu na rosnącą populację, zwiększoną urbanizację, zmiany klimatyczne i zmianę naszego spożycia żywności.

„Wzrost częstotliwości występowania ekstremalnych warunków pogodowych stwarza podwyższone ryzyko dla zdrowia i bezpieczeństwa w całej Europie. Potrzebne są działania, aby zminimalizować ryzyko powodzi, zanieczyszczenia i zagrożenia dla zdrowia” – mówi Tia Savolainen, Inżynier ds. gospodarki wodnej w Sweco Finland i współautorka raportu.

Raport podkreśla wyzwania zidentyfikowane przez inżynierów i projektantów oraz ujawnia przełomowe innowacje w systemach wód podziemnych i powierzchniowych, które bezpośrednio wpływają na nasze zdrowie.

Miasta zdrowej wody” to trzecie z serii raportów Urban Insight firmy Sweco na temat zdrowia i dobrego samopoczucia w mieście, w których eksperci podkreślają konkretne pomysły, rozwiązania i odkrycia naukowe potrzebne do planowania i projektowania bezpiecznych i odpornych na zmiany klimatu przyszłych środowisk miejskich.

Dowiedz się więcej odwiedzając naszą stronę internetową: www.swecogroup.com/urban-insight

Aby uzyskać dodatkowe informacje, prosimy o kontakt:

fot. Augustijnenstraat, Mechelen © Bram Goots