0 of 0 dla ""

Pierwszy taki biurowiec w Polsce – Warsaw UNIT z certyfikatem WELL na poziomie Platinum!

Opublikowano: 26/07/2023

Warsaw UNIT, ultranowoczesny i niskoemisyjny wieżowiec Ghelamco, jako pierwszy i jedyny budynek w Polsce uzyskał certyfikację WELL na najwyższym możliwym poziomie – Platinum. Warszawski biurowiec znajdujący się przy rondzie Daszyńskiego jest też pierwszym tak dużym obiektem w regionie Europy Środkowo-Wschodniej z certyfikatem WELL Platinum i tak wysokim wynikiem: 99/100 punktów. Za proces certyfikacji odpowiadało Sweco Polska.

Pierwszy taki biurowiec w Polsce – Warsaw UNIT z certyfikatem WELL na poziomie Platinum!

Warsaw UNIT jest pierwszym budynkiem w Polsce, który starał się o certyfikację w najnowszej wersji WELL v2. Ponad 200-metrowy wieżowiec wcześniej otrzymał też WELL Health-Safety Rating koncentrujący się na bezpieczeństwie zdrowotnym użytkowników. Od teraz budynek Ghelamco wyróżnia się w rankingu jako największy i najwyżej certyfikowany wieżowiec w Europie Środkowo-Wschodniej.

– Jesteśmy dumni, że Warsaw UNIT otrzymał certyfikat WELL na poziomie Platinum jako jedyny w Polsce. To wyróżnienie świadczy o naszym zobowiązaniu wobec zrównoważonego rozwoju i zgodności z polityką ESG. Dążymy do tworzenia przestrzeni, które nie tylko odpowiadają na potrzeby biznesu, ale również dbają o zdrowie, komfort i dobre samopoczucie użytkowników. WELL Platinum dla Warsaw UNIT potwierdza, że nasz budynek oferuje najwyższe standardy zrównoważonego projektowania, a my jesteśmy liderem w tej dziedzinie w Polscemówi Jarosław Zagórski, dyrektor zarządzający Ghelamco Poland.

WELL jest prestiżowym systemem wielokryterialnej certyfikacji budynków, który ma na celu potwierdzenie najwyższej troski o zdrowie i komfort pracy ich użytkowników. Aby obiekt otrzymał certyfikat na poziomie Platinum, musi spełniać najwyższe standardy w kilkunastu obszarach, takich jak: powietrze, woda, światło, ruch, komfort cieplny, akustyka czy materiały. Warsaw UNIT spełnił ponad 100 wymagań. W regionie CEE tylko w Rumunii znajdują się dwa obiekty certyfikowane na poziomie Platinum. Trzy państwa posiadają natomiast po jednym takim budynku: Słowacja, Węgry oraz Czechy. Od teraz do tego grona dołączyła również Polska.

Ambicją Ghelamco było wykorzystanie najnowszej, znacznie bardziej rozbudowanej wersji certyfikacji WELL v2. Warsaw UNIT był pierwszym budynkiem w Polsce, dla którego zdecydowano się na taki ruch. Co więcej, brał on udział w programie pilotażowym, stworzonym przez jednostkę certyfikującą IWBI z myślą o zespołach projektowych, gotowych do przecierania szlaku w tym obszarze. Doświadczenia uzyskane podczas certyfikacji Warsaw UNIT, miały bezpośredni wpływ na obecny kształt wybranych wymagań finalnej wersji WELL v2, z której korzysta ponad 20 000 projektów na całym świecie.

Uzyskanie certyfikatu WELL na najwyższym możliwym poziomie Platinum wymagało ogromnego zaangażowania inwestora, projektantów, wykonawcy i zarządcy obiektu. Jest efektem ciężkiej i długiej pracy dużego zespołu. Cieszymy się, że mogliśmy go wesprzeć naszym doświadczeniem i teraz wspólnie świętować ten sukces – mówi Daniel Hojniak, Kierownik Zespołu WELL AP, LEED AP, BREEAM AP w Sweco Polska.

W Polsce o pełną certyfikację WELL stara się ponad 100 obiektów, natomiast o WELL lub WELL Health Safety Rating walczy ponad 200 budynków. Wieżowiec Warsaw UNIT posiada oba te wyróżnienia.

Zdjęcie: Ghelamco Poland

 

Osoby do kontaktu

Marcin Gawroński

Marcin Gawroński

Dyrektor Działu BUDOWNICTWA EKOLOGICZNEGO
Daniel Hojniak

Daniel Hojniak

Kierownik Zespołu WELL AP, LEED AP, BREEAM AP
Share via
Copy link