0 of 0 dla ""

Sweco Polska, będąc integralną częścią Grupy Sweco, aktywnie uczestniczy w realizacji projektów architektonicznych na terenie Europy, przyczyniając się do zmiany krajobrazu miast i poprawy jakości życia ich mieszkańców.

fot. Karin Ivarsson, Sweco / Wspólne warsztaty projektowe z architektami w Sztokholmie dotyczące projektu U5. Zdjęcie wykonane na istniejącej stacji Fridhemsplan. Projektowana przez nas stacja będzie poniżej tej stacji.

Tak wygląda praca zespołu Architektów z warszawskiego biura Sweco Polska

Opublikowano: 05/12/2023

W świecie architektury Grupa Sweco zyskała uznanie jako kluczowy gracz w kształtowaniu przestrzeni miejskich. Sweco Polska, będąc integralną częścią tej Grupy, aktywnie uczestniczy w realizacji projektów architektonicznych na terenie Europy, przyczyniając się do zmiany krajobrazu miast i poprawy jakości życia ich mieszkańców.

Jednym z przykładów międzynarodowego zaangażowania Sweco Polska w tym obszarze jest zespół Architektów z Warszawy pod wodzą Jakuba Bartosińskiego. Przez lata, w ramach projektów cross-border, nasi Architekci współpracowali z innymi oddziałami Grupy Sweco, umacniając pozycję firmy na europejskim rynku architektonicznym.

Pierwsze kroki

Początki sięgają roku 2013, kiedy to Sweco Polska nawiązała współpracę z oddziałem Sweco Structures ze Sztokholmu w Szwecji przy projekcie elektrowni gazowo-parowej w Gorzowie Wielkopolskim dla PGE GiEK.

Naszym zadaniem było wykonanie projektów budowlanych zamiennych, wykonawczych, powykonawczych oraz nadzory autorskie. Przy tym projekcie współpracowaliśmy również z warszawskim zespołem Konstruktorów. | Jakub Bartosiński, Architekt

Kolejnym krokiem była współpraca z Architektami z Malmö. Organizacja warsztatów, najpierw w Warszawie, a później w Malmö, nie tylko zacieśniła więzi między zespołami, ale również położyła fundamenty pod długoterminową i owocną współpracę. Wraz z rosnącym zaufaniem rosły też projekty, przekształcając się z niewielkich zadań w większe i bardziej skomplikowane przedsięwzięcia.

Współpraca z biurem z Malmö trwa i wciąż odbywamy wspólne warsztaty. Ostatnio w listopadzie tego roku gościliśmy w naszym warszawskim biurze dwóch architektów z Malmö. Poza nimi współpracowaliśmy lub współpracujemy nadal z biurami z Berlina, Frankfurtu, Sztokholmu, Sundsvall i Göteborga. | Jakub Bartosiński

Tak wygląda praca zespołu Architektów z warszawskiego biura Sweco Polska

fot. Jörgen Hansson, Sweco / Wspólne warsztaty projektowe w Warszawie z architektami z Sundsvall. Zdjęcie wykonane na dachu biurowca Forest w Warszawie.

Solidne i wymagające portfolio

Warszawski zespół ma w swoim dorobku wiele prestiżowych projektów, w tym kompleks biurowy Grand Central we Frankfurcie nad Menem, wykonanie opinii technicznych i architektonicznych dla przebudowy Ambasady Szwecji i Finlandii w Warszawie, osiedle z przedszkolem w Bad Homburgu, nową stację kolejową Svedala w Szwecji, parking rowerowy w Nyköping w Szwecji, współpracę przy nowej linii metra U1 w Sztokholmie czy projekt nowej linii kolejowej Hässleholm – Lund w Szwecji. Zespół zaangażowany jest w kolejne ambitne projekty, takie jak np. nowa linia metra U5 w Sztokholmie.

Specjalnością zespołu, jeśli chodzi o rynek polski, jest budownictwo przemysłowe. Natomiast w projektach międzynarodowych warszawscy Architekci zbierają doświadczenie przy największych projektach infrastrukturalnych. Obecnie rozwijają również nowy kierunek działalności jakim jest projektowanie wnętrz.

W tym momencie skupiamy się przede wszystkim na współpracy ze szwedzkimi oddziałami architektury w Sweco. Można powiedzieć, że wyrobiliśmy sobie na tym rynku już dobrą markę, poznaliśmy dobrze system współpracy oraz jesteśmy polecani przez architektów, z którymi mieliśmy przyjemność współpracować. Rozwijamy również owocną współpracę z naszymi kolegami i koleżankami Architektami z biur Sweco w Polsce, czego efektem była wspólna koncepcja konkursowa budynku auli miejskiej w Rzeszowie, przygotowana z Zespołem Architektoniczno-Konstrukcyjnym z Krakowa. | Jakub Bartosiński

Dzięki nowym projektom i ich zróżnicowaniu zespół ciągle poszerza wiedzę oraz podnosi kwalifikacje. Jego ambicją jest ciągły rozwój w kierunku pozyskiwania nowych, ciekawych projektów międzynarodowych, a także projektowanie wysokiej klasy architektury z naciskiem na wytyczne z zakresu zrównoważonego rozwoju (np. ESG).

Poniżej fragment wizualizacji koncepcji budynku auli miejskiej w Rzeszowie.
Autorzy: Aleksandra Ćwikła, Paweł Migut, Anna Nieznaj, Aleksandra Pytko, Michał Skórski i Aleksandra Kuśnierz.

Blok gazowo-parowy Elektrociepłowni Gorzów Wlkp.

Zapewnia dostosowanie standardów emisji zanieczyszczeń gazowych oraz pyłowych w spalinach wyprowadzanych do otoczenia, do wymagań Unii Europejskiej.

Blok gazowo-parowy Elektrociepłowni Gorzów Wlkp.

Kompleks biurowy we Frankfurcie nad Menem

Projektowany obiekt znajduje się w prestiżowej okolicy – niedaleko głównego dworca kolejowego we Frankfurcie.

biurowiec

Osoba do kontaktu

Jakub Bartosiński, Architekt

Jakub Bartosiński

Architekt
Share via
Copy link