0 of 0 dla ""

Certyfikacja wielokryterialna DGNB - nowa usługa Sweco Polska

Wachlarz usług Sweco Polska poszerzył się o certyfikację DGNB

Opublikowano: 14/03/2023

Możemy pochwalić się, że po intensywnym szkoleniu wachlarz usług i kompetencji naszych specjalistów z Działu Budownictwa Ekologicznego poszerzył się o system oceny wielokryterialnej budynków DGNB. Świetnie było nauczyć się czegoś nowego. Mamy nadzieję, że dzięki zdobytej wiedzy nasza współpraca z klientami stanie się jeszcze ciekawsza. Liczymy na nowe wyzwania w tym kierunku – mówi Kinga Kluj, Inżynier ds. zrównoważonego budownictwa, LEED GA.

Co to jest certyfikacja DGNB?

System DGNB to niemiecki system oceny wielokryterialnej budynków, który powstał w 2009 roku i oferuje certyfikację w różnych wariantach dla budynków, dzielnic i wnętrz, również z wersji opartej na międzynarodowych standardach. System ten można łatwo dostosować do różnic klimatycznych, strukturalnych, prawnych i kulturowych w innych krajach, dzięki czemu DGNB jest w stanie certyfikować na całym świecie, przy zachowaniu wysokiego standardu jakości.

Certyfikację DGNB wyróżnia równoważne podejście do 3 głównych filarów zrównoważonego rozwoju, tj. środowisko, ekonomię i funkcjonalność. System ten kładzie nacisk na minimalizowanie kosztów budynku w rozumieniu całego cyklu życia, gdyż koszty powstają od projektu, przez budowę, dalej eksploatację i konserwację, aż po wyburzenie. Z ekonomicznego punktu widzenia celem jest ograniczenie całkowitych kosztów cyklu życia budynku (LCC) do minimum.

Certyfikat przyznawany jest dożywotnio w przypadku nowego budownictwa i świadczy o spełnieniu przez inwestycję wysokich wymagań. Budynek posiadający taki certyfikat będzie atrakcyjnym miejscem dla inwestorów, najemców czy klientów. Już ponad 8 700 projektów zostało certyfikowanych zgodnie z zasadami DGNB w ponad 35 krajach na całym świecie.

Chcąc oferować komplementarne usługi w zakresie zrównoważonego budownictwa, znajomość certyfikacji DGNB jest dobrym, kolejnym krokiem. Rynek wciąż ewoluuje, a klienci mają swoje, wypracowane (głównie z rynków zachodnich) sposoby działania. Co więcej, w systemie DGNB dość mocny nacisk położony został na korelację założeń systemu z Taksonomią czy gospodarką o obiegu zamkniętymwyjaśnia Marcin Cierpisz, Starszy Inżynier ds. zrównoważonego budownictwa.

W procesie certyfikacji niezbędna jest pomoc akredytowanego audytora. Po więcej informacji zapraszamy do kontaktu z naszymi specjalistami.

Osoby do kontaktu

Marcin Gawroński

Marcin Gawroński

Dyrektor Działu BUDOWNICTWA EKOLOGICZNEGO
Marcin Cierpisz

Marcin Cierpisz

Starszy Inżynier ds. zrównoważonego budownictwa | Menadżer ds. zrównoważonego rozwoju
Share via
Copy link